Amorims presskonferens inför Arsenal / Toby Collyer på lån till West Bromwich Albion / Sancho-nytt
Premiären närmar sig med stormsteg. I väntan på denna har den sedvanliga presskonferensen inför matchen hållits. I dagens svep fokuserar vi på denna. Vidare uppdaterar vi er om det senaste kring United på transfermarknaden. Toby Collyer är klar för ett säsongslångt lån hos West Bromwich Albion. Vi kan också rapportera att en ny klubb förefaller ...


Premiären närmar sig med stormsteg. I väntan på denna har den sedvanliga presskonferensen inför matchen hållits. I dagens svep fokuserar vi på denna. Vidare uppdaterar vi er om det senaste kring United på transfermarknaden. Toby Collyer är klar för ett säsongslångt lån hos West Bromwich Albion. Vi kan också rapportera att en ny klubb förefaller ha intensifierat jakten på Jadon Sancho – om ni nu minns honom.
Nytt på muss.se: Fridolina Rolfö klar för Manchester United, Frågelåda inför säsongen del 1, Det här är Bryan Mbeumo och Frågeask om Benjamin Sesko
Amorims presskonferens inför Arsenal
Så har Ruben Amorim hållit sin sedvanliga presskonferens inför helgens premiär mot Arsenal. Här följer en sammanfattning av det mest väsentliga från denna.
Skadeläget
Amorim gav oss en uppdatering om skadeläget i truppen. Noussair Mazraoui och Lizandro Martinez är fortsatt på skadelistan och därmed inte tillgängliga inför matchen. Det lämnades däremot positiva besked om Joshua Zirkzee och André Onana som har tränat med laget på sistone. Båda är friska och tillgängliga.
Om Benjamin Sesko
Amorim fick också frågor om Benjamin Sesko. Han pratade om den potential Sesko besitter och hur han hoppas att Sesko ska vara en anfallare för United under lång tid framöver. Vidare var han tydlig med att han, tillsammans med övriga nyförvärv, måste konkurrera för sin plats i laget:
[…] vi har fler än tre [Cunha, Mbeumo, Sesko], de behöver slåss för sin plats, men jag är väldigt nöjd. Han [Sesko] har stor potential. I allt han gör, han kan spela olika typer av fotboll, han kommer få uppleva att Premier League är aggressivt, han kommer lärar sig och han har stor potential.
Sedan följde en fråga huruvida Sesko är redo att spela från start eller inte, varpå Amorim förklarade följande:
Fysiskt är han redo, mot en svår motståndare i vår liga. Han är också smart, han frågar om varje detalj, han tänker hela tiden. Vi får se om han startar.
Will Sesko start against Arsenal? ?
Ruben answered that question and gave fitness updates on Nous Mazraoui and Lisandro Martinez in Friday's press conference ℹ️?
— Manchester United (@ManUtd) August 15, 2025
Progressionen i laget
Under presskonferensen ställdes även frågor om progressionen i laget. Amorim var tydlig med att allt inte kan förändras på några veckor men han är övertygad om att laget har blivit bättre; de tränar hårdare och bättre.
Beträffande frågan om vad lagets mål för säsongen är, gav Amorim ett rakt och konkret svar:
Vi vill återvända till Europa. Vi måste vara realistiska inför våra fans. Vi måste kämpa för det finns många lag som har haft mer tid tillsammans än vad vi har haft. […] Vi måste fokusera på varje match. Vi vill vinna mot Arsenal, det är vårt huvudfokus.
Förra säsongen gav Amorim en del lärdomar, enligt honom själv. Bland annat att inte fokusera för mycket på framtiden utan att skifta fokus mot den stundande matchen.
Om Rasmus Höjlund
Av naturliga skäl ställdes frågan om Rasmus Höjlunds framtid i klubben. På frågan svarade Amorim:
Han är ytterligare ett alternativ. Vi får se. Vi fokuserar på den här matchen och Rasmus är fortfarande vår spelare.
Om mittfältet
Vidare ställdes frågor om mittfältssituationen. Amorim berättade att han är nöjd med befintliga spelare i truppen:
Jag är väldigt nöjd med våra spelare. De jobbar väldigt hårt och vi har spelare i den positionen, så vi är redo att vinna vilken match som helst med våra spelare.
Amorim öppnade även upp för att Mason Mount kan användas på mittfältet under vissa omständigheter.
Under presskonferensen pratade Amorim även en del om Bruno Fernandes position. Amorim menade att det är nyttigt att spelare får viss kontinuitet avseende positionen i laget under träning och att han vill ha Fernandes i en position nära bollen. Förra säsongen gjorde han mer nytta i närheten av motståndarens mål, men nu menar Amorim att det finns täckning i laget med spelare som kan användas närmre motståndarnas mål. När Fernandes användes som mittfältare under förra säsongen var han ändå en av de spelare som kom till flest avslut, underströk Amorim.
Se mer från presskonferensen här.
Mikel Arteta inför United
Även Mikel Arteta har mött pressen inför matchen med United. Under presskonferensen fick Arteta frågor om hans uppfattningar om Uniteds status inför säsongen. Arteta förväntar sig ett bättre lag som fått mer tid tillsammans genom en hel försäsong. Han lyfter även fram nyförvärven i United som något som kommer förstärka laget.
Vad beträffar skadeläget verka Leandro Trossard vara den enda Arsenal-spelare som det råder vissa tveksamheter kring.
Toby Collyer på lån till West Bromwich Albion
Nu är det klart att Toby Collyer kommer spendera säsongen 2025/2026 på lån hos Championship-klubben West Bromwich Albion. Toby Collyer, som nu är 21 år gammal, spelade 13 matcher för United förra säsongen. Han anslöt till United i mars 2022 från Brighton & Hove Albion.
Vi önskar Collyer all lycka under den kommande säsongen!
A fantastic opportunity to gain experience ?
? Best of luck to Toby Collyer for his loan spell in 2025/26!
— Manchester United (@ManUtd) August 15, 2025
Sancho-nytt
Att United vill bli av med Jadon Sancho är ingen hemlighet. En försvårande omständighet har bland annat varit spelarens lön – en återkommande problematik kring många av de spelare United har försökt göra sig av med. Tidigare i sommar har det bland annat funnits rykten om intressen från Turkiet och Borussia Dortmund. Nu kommer uppgifter om att den italienska storklubben Roma gett sig in i jakten. Någon vidare hög avkastning lär det inte bli för Uniteds del. Laurie Whitwell på The Athletic rapporterar att Roma har lagt ett bud på 20 miljoner pund – att jämföra med de 73 miljoner pund United betalde Dortmund för Sancho 2021. United sägs vara villiga att acceptera budet men Sancho ska ännu inte ha lämnat besked i frågan.
Roma make £20m bid for Jadon Sancho. Tricky deal to do with no indication yet of Sancho’s intentions.
Reporting by:@David_Ornstein @JamesHorncastle @mjcritchley #MUFC ⬇️https://t.co/8FdvCQBcbF
— Laurie Whitwell (@lauriewhitwell) August 14, 2025