Muss logo
Publicerad fyra månader sedan|Damlaget

Solskjaers återkomst / Mbeumo mot Mazraoui / Geyse ser ut att lämna

I dagens svep följer vi upp turerna kring tränarfrågan i Manchester United. Samtal väntar med Ole Gunnar Solskjaer under dagen. Bryan Mbeumo kan snart komma att förstärka laget – hans Kamerun åkte ur Afrikanska mästerskapen under gårdagen mot Noussair Mazraouis Marocko. Slutligen kan vi delge uppgifter om att Geyse ser ut att lämna damlaget på ...

August Johansson
August Johansson
Publicerad: 2026-01-10 17:31
Solskjaers återkomst / Mbeumo mot Mazraoui / Geyse ser ut att lämna
MANCHESTER, ENGLAND – SEPTEMBER 30: Ole Gunnar Solskjaer, Manager of Manchester United shows his appreciation to the fans after the Premier League match between Manchester United and Arsenal FC at Old Trafford on September 30, 2019 in Manchester, United Kingdom. (Photo by Michael Regan/Getty Images)

I dagens svep följer vi upp turerna kring tränarfrågan i Manchester United. Samtal väntar med Ole Gunnar Solskjaer under dagen. Bryan Mbeumo kan snart komma att förstärka laget – hans Kamerun åkte ur Afrikanska mästerskapen under gårdagen mot Noussair Mazraouis Marocko. Slutligen kan vi delge uppgifter om att Geyse ser ut att lämna damlaget på permanent basis.

Nytt på muss.se: matchrapport dam, paneldiskussion Amorim, presskonferens, Blundell utlånad

Samtal med tränarkandidater

Att United står utan tränare kan ingen ha missat. Den lösning i tränarfrågan som den sportsliga ledningen verkar föredra är en interimtränare för återstående delen av säsongen. Det krävs inte heller någon profetisk gåva för att förstå att Ole Gunnar Solskjaer förefaller vara huvudkandidaten för en sådan roll – Michael Carrick är den andra kandidaten som har lyfts fram i media.

Simon Stone, på BBC, rapporterar att samtal mellan klubben och Solskjaer är planerat idag, lördag. Klubbledningen ska redan ha avverkat samtal med Carrick och de siktar på att ha tillsättningen färdig innan derbyt mot Manchester City nästa helg.

Vi närmar oss alltså beskedet om vem som blir Manchester Uniteds tränare för resten av säsongen.

Mbeumo mot Mazraoui

Vi närmar oss slutfasen i det Afrikanska mästerskapen, vilket sett från en egoistisk supporterhorisont får anses vara positivt för United; Mbeumos, Amads och Mazraouis återgång till laget blir nödvändiga tillskott.

Igår ställdes Mazraouis Marocko mot Mbeumos Kamerun i en av kvartsfinalerna – båda spelade 90 minuter. Det var den förre som fick anledning att jubla efter 90 minuter – Marocko vann med 2-0. Mazraoui har god chans att komma tillbaka till Manchester med en medalj då Marocko får ses som favoriter att ta hem mästerskapen. Darren Fletcher har emellertid uteslutit att Mbeumo kommer till spel för Uniteds del redan imorgon. Han blir i stället ett positivt tillskott till derbyt nästa helg.

Amads Elfenbenskusten möter ikväll Egypten i en av de andra kvartsfinalerna. Det finns en möjlighet, givet vilka som kommer mötas i semifinalerna, att det blir en final mellan Amad och Mazraoui.

Geyse ser ut att lämna

Geyse, som anslöt från Barcelona i augusti 2023, har av förklarliga skäl inte spelat mycket fotboll för Manchester United under året. I mars lånades hon ut till Gotham FC i den amerikanska ligan, en utlåning som har sträckt sig fram till november förra året.

Någon riktig återkomst i United lär det inte bli, om vi ska tro The Athletic. Av allt att döma närmar sig en permanent övergång för hennes del, till det mexikanska laget Club America.

En del aktivitet för vårt damlag i januarifönstret hittills. Som vi uppmärksammade igår närmar sig ytterligare en svensk spelare United – ingen mindre än anfallaren Ellen Wangerheim i Hammarby.