Muss logo
Publicerad tre månader sedan|Damlaget

En bra möjlighet för ett europeiskt avancemang

Imorgon börjar Champions League-slutspelet (egentligen idag, men det börjar på riktigt imorgon). Det som står på agendan är Manchester United mot Atlético Madrid i Madrid. Det handlar om playoff, där vinnaren avancerar till kvartsfinal. Där väntar Bayern München för vinnaren. Då det är en Uefaturnering handlar om det om ett dubbelmöte mot Atlético. Returen spelas ...

Mikael Österdahl
Mikael Österdahl
Publicerad: 2026-02-11 09:37
En bra möjlighet för ett europeiskt avancemang
MADRID, SPAIN – OCTOBER 16: Fridolina Rolfo of Manchester United Women celebrates after scoring her team’s first goal during the UEFA Women’s Champions League 2025/26 league phase match between Club Atletico de Madrid and Manchester United Women at Centro Deportivo Alcalá De Henares on October 16, 2025 in Madrid, Spain. (Photo by Diego Souto/Getty Images)

Imorgon börjar Champions League-slutspelet (egentligen idag, men det börjar på riktigt imorgon). Det som står på agendan är Manchester United mot Atlético Madrid i Madrid.

Det handlar om playoff, där vinnaren avancerar till kvartsfinal. Där väntar Bayern München för vinnaren. Då det är en Uefaturnering handlar om det om ett dubbelmöte mot Atlético. Returen spelas på torsdag nästa vecka.

Det är avspark imorgon kväll klockan 21.00. Matchen visas på Disney+ och TV4 Play.

Manchester United

Vi noterar fyra nya spelare i Uniteds Champions League-trupp, jämfört med ligafasen. Det handlar om de tre nyförvärven Hanna Lundkvist, Lea Schüller och Ellen Wangerheim, samt Millie Turner, som inte var registrerad för Europaspel i höstas. Egentligen tillåter reglerna bara tre förändringar mellan ligafas och slutspel. United har emellertid fått en öppning, då Celin Bizet Donnum är gravid. Regelverket dikterar nämligen att gravida spelare får ersättas i truppen.

United är obesegrade under 2026 och har en fem matcher lång segersvit. Inkluderar vi de avslutande matcherna under 2025 har United nu sju vinster och en oavgjord på åtta matcher.

Lundkvist startade som högerback senast men jag blir närmast chockad om inte Jayde Riviere är tillbaka i startelvan imorgon. Den defensiva stommen är för det mesta intakt när Marc Skinner väljer lag och det finns ingen anledning att tro på någon förändring imorgon.

Offensivt har vi lite mer att laborera med. Fridolina Rolfö har nu ett par inhopp bakom sig efter skadefrånvaro. Rolfö har fått mycket speltid i Champions League och jag gissar att hon får chansen även imorgon. Vi skriver även in Jess Park i startelvan. På topp borde det bli Elisabeth Terland, snarare än Lea Schüller.

Då återstår en plats att fylla, med Simi Awujo, Melvine Malard och Lisa Naalsund som huvudalternativ, även om Wangerheim förstås också hoppas på speltid. Jag gissar att Skinner på bortaplan prioriterar defensiv styrka, vilket bäddar för Naalsund.

Tulls-Joyce
Riviere, Le Tissier, Janssen, Sandberg
Zigiotti Olme, Miyazawa
Park, Naalsund, Rolfö
Terland

Atlético Madrid

Atlético gör en svag säsong. Laget sladdar rejält i ligan. De ligger femma, med tio poäng upp till Real Sociedad på den tredje och sista Champions League-platsen och upp till Barcelona på förstaplatsen är det 23 poäng.

De tog sig vidare till slutspelet i Champions League som nästa sista lag i ligafasen, med bara sju inspelade poäng på sex matcher. Deras enda imponerande resultat var 2-2 hemma mot Bayern München.

I ligan har de åtminstone besegrat Real Madrid och de spelade 5-5 mot Real Sociedad. Mot Barcelona har de emellertid blivit förnedrade, med totalt 0-11 på två matcher.

Atlético besegrade bottenlaget Levante i ligan i söndags. Därmed bröt de en sju matcher vinstfri svit i ligan. En positivare vinkling berättar att laget nu har två raka vinster, då de i onsdags besegrade Athletic Bilbao i cupen.

Ett namn vi känner till i Atléticos trupp är den före detta Unitedspelaren Vilde Boe Risa. Hon får mycket speltid men är inte helt given i startelvan. En annan norska, Synne Jensen, är lagets målfarligaste spelare men brasilianskan Luany är lagets mest produktiva spelare.

Tidigare möten

Lagen har redan stött på varenda den här säsongen, då lagen möttes i ligafasen i oktober. Den gången gjorde Fridolina Rolfö det matchens enda mål mitt i den första halvleken.

United fick sedan spela med en spelare mindre under lång tid, då Dominque Janssen blev utvisad i slutet av första halvlek. Med kvarten kvar reducerades även Atlético till tio spelare. Det är något som händer tämligen frekvent. Laget har dragit på sig fem utvisningar den här säsongen. Som jämförelse har United dragit på sig fem utvisningar på sex år.

Mötet i höstas är det enda mötet mellan United och Atlético.

Atlético Madrid – Manchester United

Turnering: Uefa Women’s Champions League, playoff 1:2
Datum: 12 februari
Avspark: 21.00
Teve: Disney +, TV4 Play


SPELSCHEMA | TRUPPEN | SPELARSTATISTIK