Muss logo
Publicerad ungefär två månader sedan|Herrlaget

Fernandes prisas / Agentarvoden / Mbeumo i intervju

Glad påsk önskas till alla våra läsare! Vad vore en påsk utan lite United-fokus? I dagens nyhetssvep är det återigen dags att lyfta Bruno Fernandes, som har utsetts till månadens spelare. Bryan Mbeumo har i en intervju berättat vilka spelare som har inspirerat honom. Vi avslutar med en liten redogörelse av agentarvodena i Premier League. ...

August Johansson
August Johansson
Publicerad: 2026-04-03 13:57
Fernandes prisas / Agentarvoden / Mbeumo i intervju
MANCHESTER, ENGLAND – AUGUST 30: Bruno Fernandes of Manchester United celebrates after scoring their third goal to make the score 3-2 during the Premier League match between Manchester United and Burnley at Old Trafford on August 30, 2025 in Manchester, England. (Photo by Daniel Chesterton/Offside/Offside via Getty Images)

Glad påsk önskas till alla våra läsare! Vad vore en påsk utan lite United-fokus? I dagens nyhetssvep är det återigen dags att lyfta Bruno Fernandes, som har utsetts till månadens spelare. Bryan Mbeumo har i en intervju berättat vilka spelare som har inspirerat honom. Vi avslutar med en liten redogörelse av agentarvodena i Premier League.

Nytt på muss.se: Grattis Teddy Sheringham

Fernandes är månadens spelare

Så var det återigen dags att uppmärksamma Bruno Fernandes prestationer på fotbollsplanen. Den här gången har han prisats för månadens bästa spelare i Premier League. Under mars månad spelade Manchester United fyra matcher i vilka Fernandes bidrog med mål eller assist i samtliga. Totalt noterades han för två mål och fyra assist.

Det är sjätte gången han utses till månadens spelare i Premier League. Det är endast Sergio Aguero, Harry Kane och Mohamed Salah som vunnit utmärkelsen fler gånger – sju gånger.

Se gärna klippet nedan och påminns om vilken fantastisk fotbollsspelare Fernandes är.

Mbeumos om sina förebilder

Bryan Mbeumo har intervjuats av Danny Webber. I denna beskriver Mbeumo vilka som varit hans stora förebilder inom fotbollen när han växte upp i Frankrike. Under Mbeumos uppväxtår var Zinedine Zidane en av Frankrikes största spelare, vilket gjorde honom till en naturlig förebild för Mbeumo.

En spelare som var samtidig med Zidane och som också inspirerade honom var den kamerunske anfallaren Samuel Eto’o. Mbeumo representerar själv Kamerun i landslagssammanhang eftersom hans far har rötterna i landet. Han beskriver Eto’o som en komplett anfallare.

En annan spelare som hade betydelse för Mbeumo är Eden Hazard. Han imponerades av hans teknik, rörlighet och förmåga att ta sig förbi motståndarna. Se mer av intervjun nedan.

Agentarvoden når nya rekordnivåer

Många som följer den internationella fotbollen har nog inte missat spelaragenternas växande inflytande under de senaste decennierna. Detta visar sig inte minst i de enorma arvoden som slussas från klubbarna till agenterna.

Steven Railston på Manchester Evening News har i en artikel gått igenom kostnaderna för utbytet med agenter för Premier League-klubbarna – detta mot bakgrund av att FA har redovisat agentkostnaderna under det senaste året. Agenterna tjänar pengar när de lyckas förhandla fram lukrativa avtal för sina spelare. Det betonas, i artikeln, att agentverksamheten är långt ifrån lönsam för alla agenter – det är en konkurrensutsatt marknad som kräver särskilt kompetens.

Manchester United spenderade mellan februari 2025 och februari 2026 drygt 31,7 miljoner pund i agentarvoden. Det gör emellertid inte Manchester United värst i klassen. Toppar denna lista gör Chelsea som betalade hisnande 61,1 miljoner pund i agentavgifter under samma period. Aston Villa hamnar på en andraplats, följt av Manchester City, Liverpool och Arsenal. United placerar sig först på en sjätteplats.

Chelsea får i sammanhanget ses som ett avskräckande exempel. Klubben har sedan 2022 spenderat över en miljard pund på spelarköp vilket medfört höga agentkostnader. Om dessa investeringar sätts i relation till klubbens prestationer på planen är det svårt att beteckna det som något annat än ett misslyckande.

Manchester United toppade listan mellan åren 2015 och 2016 men har sedan Ed Woodwards tid förbättrat sig (för visst får det ses som något av skammens lista att toppa). Under nuvarande ledning med Sir Jim Ratcliffe i spetsen har klubben, som bekant, anammat en mer återhållsam strategi när det kommer till ekonomiska utgifter. En inte helt okontroversiell strategi ska sägas. Läs mer nedan.