Muss logo
Publicerad ungefär en månad sedan|Herrlaget

Martínez kan starta mot Leeds / U21 i förlust / U18 besegrade Leeds

Dagens nyheter innehåller akademilagens senaste matcher med en vinst och en förlust samt ord från Michael Carricks presskonferens inför Leeds. Vi hörde att han ser fram emot rivaliteten och känslorna som kommer vara närvarande på måndag. Lisandro Martínez ska vara redo för spel och kan få en startplats i Harry Maguires frånvaro.  Martínez kan starta ...

Peter Andersson Lilja
Peter Andersson Lilja
Publicerad: 2026-04-11 16:03
Martínez kan starta mot Leeds / U21 i förlust / U18 besegrade Leeds
MANCHESTER, ENGLAND – FEBRUARY 07: Lisandro Martínez of Manchester United during the Premier League match between Manchester United and Tottenham Hotspur at Old Trafford on February 07, 2026 in Manchester, England. (Photo by Carl Recine/Getty Images)

Dagens nyheter innehåller akademilagens senaste matcher med en vinst och en förlust samt ord från Michael Carricks presskonferens inför Leeds. Vi hörde att han ser fram emot rivaliteten och känslorna som kommer vara närvarande på måndag. Lisandro Martínez ska vara redo för spel och kan få en startplats i Harry Maguires frånvaro.

Martínez kan starta mot Leeds

Fick fick nyheter om läget i truppen av Michael Carrick och det står klart att Lisandro Martínez kan få en startplats nu när Harry Maguire är avstängd. Martínez har inte spelat sedan matchen mot West Ham i februari, ”allt handlar om timing, om han är redo. Vi kommer ta ett beslut baserat på både måndagens utmaning och framtida matcher”, sa Carrick.

Vi fick också en uppdatering om Mason Mount som är spelklar igen. ”Det är fint att ha honom tillbaka, vi har saknat honom”, sa Carrick. Han betonade att Mount kan spela i flera olika roller och att han är en lagspelare. Samtidigt handlar det om tålamod med spelare som varit skadade. I övrigt uppdaterade Carrick om status på Patrick Dorgu som nu är tillbaka med truppen men ännu inte på gräs. Dorgu jobba med rehab och väntas inte vara tillbaka riktigt ännu.

Carrick betonade vikten av måndagens match och att det gäller att omfamna möjligheten i en riktig rivalmatch. ”Vi är på en bra plats och vi kommer gör allt för att ta tre poäng. Vi vet vad matchen betyder”. Carrick fick också redogöra för hur mycket han varit inblandad i diskussioner om Harry Maguires förlängning och den kommande försäsongen. Han sa att han av naturliga skäl deltar i framtidssamtal och är involverad för att förbättra saker hela tiden.

Patrick Dorgu är tillbaka i truppen men kör endast egen rehab.
Patrick Dorgu är tillbaka i truppen men kör endast egen rehab.

U21 i förlust

U21 fick en tuff inledning mot Newcastle där de svartvita gjorde två tidiga mål i första halvlek. Victor Musa lyckades kvittera efter en hörna i andra men när United låg på för kvittering blev det istället mål för hemmalaget. Strax dessförinnan borde kanske Noah Ajayi fått med sig en straff men tyvärr blev inte så. Matchen slutade 3-1 till Newcastle.

United slutar på andra plats i tabellen och är klara för nästa års PL international Cup. Nu väntar U21 på vilka motståndarna blir i slutspelet i Premier Leauge 2.

U18 besegrade Leeds

Inför seniorernas match mot Leeds på måndag tog U18 en fin skalp mot dom vita genom seger med 2-0. Jay McEvoy öppnade målskyttet tidigt i andra halvlek. JJ. Gabriel som hade bra chanser redan i första halvlek fick sedan med sig en straff när han såg till att Leeds målvakt gjorde ett misstag. Han missade straffen men tog själv hand om returen och såg till att vinsten säkrades. Utöver de båda målskytterna var Noah Ajayi ett ständigt hot till vänster. United sitter i topp på tabellen och har Manchester City tre poäng bakom. City har dock två matcher mindre spelade.