Muss logo
Publicerad tio månader sedan|Damlaget

Amorim: ”Vill vara här i 20 år” / Bud på Sesko nobbas / Arenabygget kan försenas

Dagens svep kommer här, med flera tunga rubriker. Bland annat har Ruben Amorim bjudit på en lång intervju med reportrar efter matchen i Chicago, där han öppnar upp sig rejält om allt mellan himmel och jord. En del silly season, med Sesko och Højlund som rubrikernas män, och nyheter om arenabygget där United stött på ...

David Grgic Levin
David Grgic Levin
Publicerad: 2025-08-03 19:34
Amorim: ”Vill vara här i 20 år” / Bud på Sesko nobbas / Arenabygget kan försenas
Amorim: ”Vill vara här i 20 år” / Bud på Sesko nobbas / Arenabygget kan försenas

Dagens svep kommer här, med flera tunga rubriker. Bland annat har Ruben Amorim bjudit på en lång intervju med reportrar efter matchen i Chicago, där han öppnar upp sig rejält om allt mellan himmel och jord. En del silly season, med Sesko och Højlund som rubrikernas män, och nyheter om arenabygget där United stött på patrull från ett logistikföretag.

Nytt på muss.se: Redaktionens tankar om värvningen av Bryan Mbeumo.

Amorims intervju: Relationen med Ratcliffe, framtiden och ledarskap

Ruben Amorim gjorde i Chicago en lång intervju med reportrar efter matchen mot Bournemouth, där han öppnar upp sig rejält om allt från relationen med Sir Jim Ratcliffe, hans syn på Uniteds framtid, hur ledarskapet i truppen ser ut och mycket mer.

Bland annat bjuder Amorim på lite humor när han säger att han och Sir Jim Ratcliffe skickar GIF:s till varandra och hur deras relation är väldigt lättsam. Amorim säger att han kan prata naturligt och ärligt med Ratcliffe, utan ”bullshit”, Amorims ord. Som bevis på att han har stöd från ledningen ställer Amorim själv den retoriska frågan om någon tränare har presterat så dåligt och ändå fått behålla jobbet. Han besvarar också frågan själv: ett solklart nej.

Om förra säsongen säger Amorim att problemen till stor del inte berodde på taktik, utan mentalitet och spelarkvalitet, något som United i sommar har försökt få bukt med. Enligt Amorim kommer avsaknaden av europeisk fotboll nästa säsong bära något gott med sig; att spelartruppen och klubben i stort kan jobba mer tillsammans och bygga en stark och hälsosam spelarkultur.

Amorim avslöjar också att han instiftat en ”ledarskapsgrupp”, en grupp på sex spelare som kommer se till att resten av spelargruppen sköter sig. De sex spelarna är Bruno Fernandes, Diogo Dalot, Noussair Mazraoui, Lisandro Martinez, Harry Maguire och Tom Heaton.

Amorim reflekterar också över spelarkulturen och säger att den blivit betydligt bättre sedan han anslöt:

På matchdagar så åt spelarna och sen gick de direkt efter. Nu stannar de längre. Man känner surret. Det blir bättre. Laget är min avbild, så jag kan inte vara mer nöjd när de spelar. De ger allt, och det är det viktigaste.

Trots en första säsong som var under all förväntan ser Amorim fram emot en lång framtid i Manchester United:

Det tog mig fem år att välja den här klubben, och nu vill jag vara här i 20 år till. Det är tydligt med stödet från ledningen, de bra dagarna är påväg.

Hela intervjun går att läsa på The Athletic.

Newcastles bud på Sesko nobbas

Jakten på Benjamin Sesko fortsätter för både Newcastle United och Manchester United.

Nu rapporteras det från David Ornstein att Newcastle har lagt ett bud på den slovenska anfallaren, och fått nobben. Enligt Ornstein har Newcastle budat 75 miljoner pund för Sesko, plus 5 miljoner i tillägg. Det har tidigare rapporterats att Seskos klubb RB Leipzig vill ha just 75 miljoner pund plus tillägg, men även en vidareförsäljningsklausul.

Sesko själv har ännu inte bestämt sig om han vill flytta till nordväst eller nordost. Det har rapporterats flitigt att United har gjort Benjamin Sesko till sin prioritet som ny anfallare i sommar, men inget bud har kommit från United.

Højlund ”tillgänglig” för bara 30 miljoner

Att United söker en anfallare är alltså ingen hemlighet, och det har givetvis gjort att Rasmus Højlunds status i laget är på agendan. Højlund själv sa i intervjuer efter matchen mot Bournemouth att han vill stanna i Manchester och kämpa för sin plats, och att han välkomnar mer konkurrens på sin position.

Men enligt Simon Stone är det inte säkert att Højlund blir kvar efter sommaren. Enligt Stone kan United tänka sig att släppa dansken för endast 30 miljoner pund, ett stort tapp i räkneböckerna då han värderas till 43 miljoner pund, och har tre år kvar på sitt kontrakt.

Att Højlund hänger löst är kanske ingen större överraskning, då köp utav spelare den här sommaren behöver finansieras med spelarförsäljningar.

United bråkar om markpriser – kan försena arenabygget

Planerna att bygga en ny arena bredvid Old Trafford har beskrivits som ett enormt projekt som ska generera miljarder till den brittiska ekonomin och lyfta upp hela samhället runt arenan. Men nu har planerna stött på sitt första stora hinder.

Det första spadtaget har ännu inte tagits för klubben behöver köpa ytterligare mark för den nya arenan, som enligt planerna ska kunna ta över 100.000 åskådare och kosta över 2 miljarder pund att bygga. United vill köpa mark som brukas av företaget Freightliner, som driver en godsterminal.

Freightliner ska inte vara främmande till att flytta från Trafford Park, men där skon klämmer är värderingen av själva marken. United och Freightliner är nämligen väldigt långt ifrån varandra. Enligt The Guardian värderar Freightliner marken till 400 miljoner pund, medan United värderar den till bara en tiondel av den summan, 40 till 50 miljoner pund.

Bråket över priserna har enligt The Guardian nått ett dödläge och bråket kan försena schemat rejält. United hade planerat att börja förbereda för den nya arenan redan vid slutet av 2025, och enligt den ambitiösa byggplanen ska arenan vara klar till 2030. Den måltavlan har fått kritik för att vara orealistisk, eftersom United ännu inte har säkrat bygglov, köpt den marken som krävs eller anlitat arkitekter.

Damerna värmde upp mot Aston Villa

Damerna har nu påbörjat sin försäsong, och gjorde sin första match innan säsongen idag mot Aston Villa.

Upplägget var inte som vanligt. Matchen spelades nämligen i tre perioder på 20 minuter vardera. Matchen gick inte att se på distans, men enligt Uniteds hemsida spelades matchen med ett ”superbt tempo”. Flera akademispelare fick chansen i matchen, bland annat Scarlett Hill, Keira Barry och Tamara Livingston.

United vann matchen med 2-0 efter mål från Leah Galton och Gabby George. Nästa match för försäsongen är den 9 augusti, mot Manchester city på Etihad Campus. Själva ligasäsongen börjar den 5 september.

U21-laget mötte Rochdale – till minne av Joe Thompson

U21-laget spelade en vänskapsmatch mot National League-laget Rochdale igår, men som klubben själv skriver handlade matchen om mer än bara fotboll. Matchen rubricerades som ”A Game for Joe” till minne av bortgångne Joe Thompson, som dog av cancer tidigare i år bara 36 år gammal. Thompson gjorde över 200 matcher för Rochdale, var Manchester United-produkt och var en regelbunden gäst i MUTV:s studio.

Innan matchen spelades flera av Thompsons favoritlåtar och publiken på plats bjöd på ramsor i hans ära, och applåderade innan match och i minut 15. 15 var Thompsons tröjnummer, och förra veckan beslutade Rochdale att pensionera tröjan för alltid.

Själva matchen slutade 1-1. Ethan Ennis gjorde Uniteds mål.