Loading

Säsongen för U21 får beskrivas som förhållande vis bra, där det i ligaspelet räckte till en femteplats och slutspel. Framför allt var den gångna säsongen ett markant fall framåt jämfört med säsongen dessförinnan och även om det i vissa matcher svängde en hel del, var grunden och lägstanivån klart förbättrad.
För U21-laget pendlade resultaten och prestationerna desto mer och slutplaceringen i ligan blev en femteplats. Det ledde till att man utan problem tog sig till slutspel men föll i semifinal mot Man City på bortaplan. Det som dock stack ut för U21-laget den här säsongen var deras medverkan i National League Cup, en turnering där seniorlag utanför det nationella ligasystemet möter U21-motstånd. Där gick laget rent i de fyra inledande gruppspelsmatcherna och var framför allt tämligen målglada. I kvartsfinalen mot Sutton tog emellertid äventyret slut.
Säsongen inleddes ganska lovande för Binnions lag, med framför allt en hel del mål framåt. Det släpptes dock in mål bakåt också och den första nollan kom inte förrän i slutet av oktober. Med andra ord var det öppna spjäll i många av matcherna och någon kontinuitet stod inte riktigt att finna. I jämförelse med U18-laget kändes det som att en röd tråd saknades mellan Binnion och Adam Lawrence (U18) under säsongen, det vill säga att liknande idéer och mönster ska kunna avspeglas i respektive lag. Framför allt hade U21 svårt att kontrollera matcher emellanåt, och inte sällan fick individuell briljans överskugga det kollektiva. Det ska dock understrykas att ruljangsen i U21 är förhållandevis stor, och det är snarare regel än undantag att en startelva ser annorlunda från match till match. En del spelare försvinner på lån, U18-spelare slussas fram och tillbaka, och några deltar mest med a-laget.
Rent resultatmässigt var dock den gångna säsongen betydligt bättre än den dessförinnan. Jämför då placering tolv mot fem nu. Visserligen gjorde laget fler mål 2023/24 men man släppte in färre den här säsongen. Så i aspekten att hitta en jämnare nivå har Binnion trots allt påvisat en utveckling i laget, och dessutom ska det nämnas att han fick sina spelare att prestera väldigt bra i det inhemska cupspelet, National League Cup, där man ställdes mot seniorlag från lägre divisioner
Matcher: 39
V-O-F: 20-7-12
Målskillnad: 89-62
Vinstprocent: 51 %
Premier League 2: United slutade femma i serien, utslagna i semifinal
EFL Trophy: Gruppspel
Uefa Youth League: Omgång 3
PL International Cup: Gruppspel
National League Cup: Kvartsfinal
Polacken värvades till United sommaren 2024 och var under våren involverad i a-laget som tredjemålvakt, dock utan speltid. Stod endast i tre ligamatcher för U21 säsongen som var. Har inte erbjudits nytt kontrakt och lämnar därmed i sommar.
Var utlånad till Chester i höstas men återkallades i januari. Då figurerade han mestadels i a-laget och i februari var han med i matchtruppen mot Crystal Palace. Gjorde tolv matcher för U21 under säsongen. Förmodligen akademins mest lovande målvakt. Nytt lån att vänta nästa säsong?

Inför säsongen var känslan att Mee skulle kunna knyta åt sig målvaktsplatsen i U21, då många lämnade på lån. Totalt blev det dock bara elva matcher för Mee och ingen riktig skjuts uppåt i utvecklingskurvan.
Var utlånad till österrikiska Blau-Weiss Linz hela säsongen. Spelade regelbundet och stod för en stabil säsong. Laget slutade sexa i ligaslutspelet.
Gjorde endast en match för United. Var under större delen utlånad för att få erfarenhet på seniornivå. Lämnar United i sommar.
Var under hösten utlånad till Farsley Celtic. Där var han ordinarie tills han i november blev skadad. United avslutade lånet i januari och tidigare i sommar bekräftades det att Wooster lämnar klubben.
Snitt är antal insläppta mål per 90 spelade minuter.
Gjorde endast två starter för U21 innan han stack iväg till Accrington Stanley på ett säsongslångt lån. Ett tämligen lyckat sådant men kommer eventuellt leta ny klubbadress inom en snar framtid.
Spenderade säsongen på lån i Fleetwood Town. Fick bra mer speltid där men lär likt Aljofree behöva leta ny klubb snart.
Debuterade i a-laget under våren där han blandade högt och lågt. Kvittot på en överlag fin säsong blev utmärkelsen säsongens spelare i U21. En mittback med lovande framtid men kan står en utlåning för dörren till nästa säsong för den 20-årige mittbacken.
Gjorde 20 matcher för U21 men var också en sväng i Tranmere under våren, dock utan någon speltid där. Hans enda mål under säsongen kom i EFL Trophy mot Doncaster.
Den 19-årige mittbacken spenderade första halvan av säsongen med U21-laget, där det blev 17 matcher totalt. I februari anslöt Kingdon till Rochdale och spelade där lika många matcher. Förlänger inte kontraktet med United.

Utlånad hela säsongen till Inverness Caledonian Thistle i den skotska tredjedivisionen. Gjorde det bra där men någon fortsättning blir det inte i United för Nolan.
Vänsterbacken var med på a-lagets försäsong förra sommaren och spelade sedan hyfsat regelbundet för U21 från senhösten och framåt. Har lämnat United permanent för Carlisle.
Spelade 27 matcher totalt för U21 och noterades för tre assists. Den 19-årige högerbacken var med i en matchtrupp i a-laget säsongen 2023/24 men ingen gång under föregående säsong. Kraftfull och snabb men behöver utveckla sina tekniska och taktiska egenskaper för att ta nästa steg.
Spelade åtta ligamatcher med U21 men flyttade i vintras till Stoke.
En av akademins mest lovande spelare, som dessutom har debuterat i a-laget men det under säsongen 2023/24. Gjorde elva matcher för U21 och var en vända i Rotherham på lån, där han dock skadade sig omgående och skötte rehabiliteringen hemma i United. Återvände till Rotherham i slutet av säsongen och spelade ett par matcher. Intelligent och duktig passningsspelare.
Den 19-årige mittfältaren värvades i höstas och kom med en del förväntningar på sig. Ett namn som varit intressant för andra klubbar men United fick hans signatur. Gjorde 16 matcher för U21 och var med på bänken i en a-lagsmatch på våren. Utgår centralt på mittfältet och är duktig i bägge riktningarna. Fin bollbehandling och bra fysiska egenskaper men kan behöva slipa på de taktiska bitarna.
En spelare som producerar mycket poäng, framför allt från vänsterkanten. Snabb och besitter vass högerfot, vilket elva mål och fyra framspelningar vittnar om under säsongen. Lånades ut till Tranmere i vintras men fick nästan bara nöta bänk där. Återvände till United i våras och bidrog då genast med poäng igen. Söker eventuellt ett nytt lån nästa säsong, med hopp om att få mer speltid och samla på sig erfarenhet.
Ett kaptensämne och framför allt United trogen genom hela sin uppväxt. 18-åringen har dock haft en lite hattig säsong med endast tolv matcher från start. Bitvis varit skadad. Oftast alltid nyttig när han spelar. Bidrog med tre assistpoäng.
Offensiv mittfältare med en fantastisk förmåga att transportera bollen. Teknisk, finurlig och kanske framför allt väldigt svårfångad för motståndarna. Var med på bänken ett gäng matcher med a-laget under våren men fick aldrig debutera. Var dock med på turnén i Asien efter säsongen. Bör få fler möjligheter nästa säsong.

Rivig ytterforward som stod för en stark höstsäsong. Det resulterade i en utlåning för att få senior erfarenhet i Doncaster men succén uteblev där. Spelade 17 matcher för U21 och gjorde tio mål.
Var med på försäsongen med a-laget men spenderade i övrigt hela säsongen ute på lån. Hösten i Wigan och våren i Carlisle. Uträttade inga stordåd i någondera klubb. Luktar permanent flytt.
Rivig och energisk forward som oftast utgår från en kant. Ganska sparsamt med speltid den här säsongen men bidrog med ett gäng framspelningar. Har erbjudits nytt kontrakt men i skrivande stund inga rapporter huruvida det har accepterats eller ej.
Pålitlig ytterforward som gör mycket poäng. Spelade bara ett dussintal matcher från start i U21 och stod noterades totalt för sex mål och tre assists.
Spelade en del på försäsongen och debuterade för a-laget i Ligacupen i höstas med ett inhopp. I U21 blev det ingen större succé och utlåningen till Walsall under vårsäsongen präglades inte av någon vidare kontinuitet. Gjorde tre mål i U21, där alla kom i form av ett hattrick i höstas. Sammantaget är dock grundnivån hög hos Wheatley, sannolikt för hög för att U21-fotboll ska fortsätta utveckla honom.

Spelade endast ett tiotal matcher med U21 men var också utlånad till Cheltenham på våren. Gjorde det stundom bra där och noterades för 2+2 i poäng. Fartfylld ytterforward med fin potential.
