Brunos känga till Keane: ”Ljuger” / Jakten på mittfältare fortsätter
En säsong är bakom oss och det blir en hel del transfernyheter att se fram emot. United verkar ha tagit nya kliv för att värva en mittfältare, med Éderson och Matheus Fernandes i blickfånget. På hemmaplan har Bruno Fernandes gjort en lång intervju och bland annat skickat en känga till Roy Keane. Nytt på muss.se: ...


En säsong är bakom oss och det blir en hel del transfernyheter att se fram emot. United verkar ha tagit nya kliv för att värva en mittfältare, med Éderson och Matheus Fernandes i blickfånget.
På hemmaplan har Bruno Fernandes gjort en lång intervju och bland annat skickat en känga till Roy Keane.
Nytt på muss.se: Allt om säsongens sista match
Brunos känga till Keane: ”Det han sa var lögn”
En lång intervju med Bruno Fernandes av poddaren Steven Bartlett släpptes igår, och Bruno öppnar upp sig om allt från den ryktade flytten till Saudiarabien, Michael Carrick, och misstag som Manchester United tagit under hans tid i klubben.
Bland annat skickar Bruno en känga till Roy Keane, som efter matchen mot Nottingham Forest hävdade att lagets fokus låg mer på att hjälpa Bruno att slå assistrekordet än att vinna, och att det hela liknande en ”cirkus”. Något som Bruno kallar för en lögn och en felcitering av saker han har sagt.
”Jag har alltid sagt att jag har inte något emot kritik […] Det jag inte gillar är när folk ljuger om saker. Det [Roy Keane] sa var en lögn. Det är tur för mig att allt finns på band. Tänk om det inte var så, då hade folk sagt att ’Bruno försöker alltid gå för en assist’. […] Det går lite över gränsen för vad jag tycker är acceptabelt”.
Bruno pratar också om misstag som klubben tagit över åren, och där sticker ett problem ut mer än något annat.
”Vi har gått från tränare till tränare, de är väldigt olika allihop. Det är ett dåligt tecken. Inte för rekrytering, för du tar in spelare som passar den tränaren. Men nästa tränare spelar på ett helt annat sätt, och de fyra till fem spelarna du köpte för den förra tränaren passar inte längre. Då behöver du köpa fyra till fem spelare till. Att konstant byta strategi i klubben och hur vi vill spela är inte det bästa för såklart passar inte spelarna systemet”.
Lösningen för Bruno är uppenbar.
”Vi behöver rekrytering. Såklart tappar vi Casemiro, en viktig spelare som vi behöver ersätta. Antingen en spelare som finns i laget, eller ta in någon annan. Vi behöver inte världens bästa spelare, vi behöver spelare som vill komma till United”.
Bruno hyllar också Michael Carrick:
”Han bidrar med mycket lugn, sättet han tränar och hans kravbild Han gör så att man går in i matchen med en bra inställning, men med mycket ansvar. Från tiden han var här med Sir Alex så fick han mycket ansvar, att ta beslut och göra val på planen. Det måste ligga på dig. Han ger en grunden, han ger dig vissa regler. Man kan förbereda sig för en match, men han ger dig ansvaret att göra val på planen, för ett lag kan komma ut med en helt annan matchplan än vad man väntade sig”.
Hela intervjun går att se nedan.
United på plats i Bergamo för ny värvning
Enligt SullyTalkz är Uniteds representanter på plats i Bergamo för att slutföra värvningen av Atalantas mittfältare Éderson. Förväntningarna är att alla parter är överens om ett avtal inom kort, och att Éderson genom sin agent nekat alla andra bud i väntan på United.
26-åriga Éderson har spelat 180 matcher för Atalanta sedan 2022, och har gjort tre landskamper för Brasilien.
Understand #MUFC have had a delegation in Italy with talks being held with Atalanta for Éderson with United now closing in on a deal. Expectation from all parties that an agreement will be reached soon. 26 yo rejected every other offer and told his agent he only wants United 🇧🇷🔜 pic.twitter.com/slrY2Rgs0f
— Sully (@SullyTalkz) May 25, 2026
Ingen rabatt för Fernandes – trots nedflyttning
Trots att West Hams nedflyttning säkrades i helgen blir det ingen rabatt om United slår till och värvar Mateus Fernandes, rapporterar Paddy Keogh på Attacking Football. Enligt Keogh förväntas det från West Hams håll att en transfersumma kommer landa på minst 53 miljoner, vilket är transferrekordet för en spelare som lämnar Championship. En möjlig rabatt för att West Ham åker ner verkar alltså inte vara aktuell.
Mateus Fernandes flyttade till West Ham förra sommaren från Southampton, som den säsongen också blev nedflyttade. Han har fyra år kvar på sitt kontrakt.
🚨 West Ham expect their sale of Mateus Fernandes to be a new record fee for any player leaving the Championship.
It would surpass Romeo Lavia’s £53m+ add-ons move from Southampton to Chelsea
Big money anticipated for the 21-year-old. He won't be leaving for a cut price fee pic.twitter.com/spZyIIvvCq
— Paddy – Attacking Football (@PaddyKeoghAF) May 25, 2026
