Collyer skadad på nytt / Baleba-rykten tonas ned / Lammens om Sir Alex och idolerna
Torsdagens svep inkluderar utlånande mittfältaren Toby Coller som blivit skadad på nytt. Därutöver några ord från Brightons tränare och ryktet om Carlos Baleba till United samt ord från Senne Lammens framträdande i Uniteds interna podcast. Collyer skadad på nytt Toby Collyer som är utlånad till Championship och West Bromwich Albion har åkt på ännu en ...


Torsdagens svep inkluderar utlånande mittfältaren Toby Coller som blivit skadad på nytt. Därutöver några ord från Brightons tränare och ryktet om Carlos Baleba till United samt ord från Senne Lammens framträdande i Uniteds interna podcast.
Collyer skadad på nytt
Toby Collyer som är utlånad till Championship och West Bromwich Albion har åkt på ännu en skada. Under oktober spelade han väldigt lite på grund av en knäskada och nu har har råkat ut för en annan muskelskada. Det var i onsdagens möte med Birmingham City som han fick utgå ganska direkt. ”Vi kommer att utvärdera honom de närmsta dagarna”, säger tränaren Ryan Mason. Skadan på Collyer ska enligt Mason inte vara alltför allvarlig.
Toby Collyer har hittills medverkat i 11 matcher med West Bromwich som för närvarande ligger på blygsam en 17:e plats i tabellen.
Man United midfielder dealt fresh injury blow three weeks after return – 'It's disappointing' | #mufchttps://t.co/m43GsnLRtc
— Man United News (@ManUtdMEN) November 27, 2025
Baleba-rykten tonas ned
På en presskonferens idag fick Brightons tränare Fabian Hurzeler frågan om Carlos Balebas sviktande form efter att han bytt ut 21-åringen senast. Han fick också kommentera ryktena om att United vill åt Baleba och sa då att, ”jag tror att det är över nu. Vi är nu fyra månader in i säsongen, så vi kan inte prata om dessa rykten längre”.
Han menade vidare att det handlar om att vara en Brighton-spelare nu, och om att prestera bra där. Hurzeler betonade på presskonferensen att de gör för att ta tillbaka Baleba till sin bästa nivå och att den unge talangen måste undvika bruset och alla rykten och bara fokusera på de saker du kan påverka och göra bäst. Det finns de som tror att Balebas sviktande form har att göra med hans potentiella övergång till United, som var på tapeten under sommaren.
Brighton boss makes Carlos Baleba demand when asked about Man United transfer links | #mufchttps://t.co/rQEJoVzH8H
— Man United News (@ManUtdMEN) November 27, 2025
Lammens om Sir Alex och idolerna
Senne Lammens har fått en lovande start på sin karriär i Manchester United. Han har medverkat i klubbens podcast och uttrycker bland annat glädje för att Sir Alex Ferguson hyllat honom. ”jag läste om hans beröm någonstans och kan knappt tro det, han är en så stor profil i den här klubben. Det kändes verkligen jättebra för att vara ärlig”.
Lammens berättar vidare att han inte träffat Sir Alex ännu men att han ser fram emot det. Han kommenterade vidare att han försöker lära från sina målvaktsidoler och avslöjar föga förvånande att en av dem är landsmannen Thibaut Courtois. En annan som han lyfter fram är Manuel Neuer, ”han är också ett stort föredöme för mig eftersom han är så mångsidig, med sina fötter och genom att hjälpa försvaret bakom sig.
➖ The best finisher in training 🎯
➖ Praise from Sir Alex 🙌
➖ Goalkeeping idols 🧤Here are 6️⃣ things we learned from Senne's podcast 🎧🎙️
— Manchester United (@ManUtd) November 26, 2025