Muss logo
Publicerad fyra månader sedan|Herrlaget

Drömträff från Lacey / Zirkzee ryktas bort

God kväll! Efter en hejdundrande match igår varvade Michael Carrick och gänget ner och gick och såg en U21-match på Carrington, där Shea Lacey bjöd på en läcker frispark. På annat håll kan vi konstantera att det är en vecka kvar till transferdeadline, och att en Unitedanfallare lockar till sig blickar från Italien. Nytt på ...

David Grgic Levin
David Grgic Levin
Publicerad: 2026-01-26 18:04
Drömträff från Lacey / Zirkzee ryktas bort
NEW MALDEN, ENGLAND – JANUARY 16: Shea Lacey of Manchester United looks on as he warms up prior to the Premier League 2 match between Fulham and Manchester United at Fulham FC Training Ground on January 16, 2026 in New Malden, England. (Photo by Manchester United/Manchester United via Getty Images)

God kväll! Efter en hejdundrande match igår varvade Michael Carrick och gänget ner och gick och såg en U21-match på Carrington, där Shea Lacey bjöd på en läcker frispark. På annat håll kan vi konstantera att det är en vecka kvar till transferdeadline, och att en Unitedanfallare lockar till sig blickar från Italien.

Nytt på muss.se: Allt från gårdagens seger, och matchrapport från damlaget.

Drömmål av Lacey – men bara en poäng för U21

Uniteds U21-lag mötte Brighton tidigare idag, och en stjärnspäckad publik var på plats för att se matchen på Carrington. Michael Carrick och Darren Fletcher från tränarsidan, men även Bruno Fernandes, Patrick Dorgu och Joshua Zirkzee var på plats. Lagkamraten Tyrell Malacia, som satt på bänken igår mot Arsenal, var med i startelvan.

Tyvärr fick de inte se en trepoängare den här gången, men de fick däremot se ett drömmål från Shea Lacey. Efter en ganska hård batalj i första halvlek där Brighton tog initiativet så spräckte Lacey nollan med en läcker frispark efter en dryg halvtimme.

I andra halvlek fortsätter Lacey vara matchens stora profil och han styr och ställer på sin kant. Han är ruggigt nära att bli tvåmålsskytt när hans skott träffar ribban.

Tyrell Malacia är aktiv på vänsterkanten och länkar spelet flera gånger med James Scanlon, men United lyckas inte dryga ut ledningen. Efter att ha trampat vatten ett bra tag började Brighton hitta fram igen, och den bräckliga 1-0 ledningen höll inte länge till. Ett bolltapp på mittfältet ger Brighton ett gyllene kontringsläge som slutar med ett kvitteringsmål.

United börjar jaga och byter in både Chido Obi och Malachi Sharpe för att få fart på offensiven. Obi börjar utmana med en gång och är nära att assistera Jayce Fitzgerald, men hans skott rensas på mållinjen.

Närmare än så kommer inte United ett segermål. Poängtappet gör inget med tabellen; United toppar fortfarande med tre poäng ner till tvåan Fulham. Det här är Uniteds andra raka kryss, och just de två är de enda oavgjorda som United har spelat i ligan den här säsongen. Nu väntar en veckas vila innan West Brom borta nästa måndag.

Zirkzee ryktas till Juve – igen

Enligt italienska Gazzetto della Sport är Juventus åter igen intresserade av Joshua Zirkzee, något de även var förra året när Zirkzee hade en rejäl svacka. Zirkzee har ryktats bort från klubben ett tag nu och redan i december kom det uppgifter att bland annat Roma var intresserade. Samtidigt uppgavs det att Zirkzee ville stanna och kämpa för sin plats.

Frågan är hur länge Zirkzee nöjer sig med de få minuter han har fått. Konkurrensen i anfallslinjen är stenhård och det var nästan två månader sedan han startade en match. Med exakt en vecka kvar till deadline är tiden knapp för Juventus, United, men kanske framförallt Zirkzee att bestämma sig.