Muss logo
Publicerad en dag sedan|Damlaget

Højlund borta för gott / Onana kan komma tillbaka i sommar

Dagens svep bjuder på både avsked och en möjlig återkomst, i form av Rasmus Højlund och André Onana, överraskande nog. Nu när sommaren närmar sig så finns det självklart ett transferrykte i mixen också! Nytt på muss.se: Allt om matchen mot Forest, Malacia lämnar Højlund borta för gott I söndags säkrade Napoli Champions League-spel nästa ...

David Grgic Levin
David Grgic Levin
Publicerad: 2026-05-19 15:46
Højlund borta för gott / Onana kan komma tillbaka i sommar
MANCHESTER, ENGLAND – APRIL 17: Rasmus Hojlund of Manchester United looks dejected during the UEFA Europa League 2024/25 Quarter Final Second Leg match between Manchester United and Olympique Lyonnais at Old Trafford on April 17, 2025 in Manchester, England. (Photo by Simon Stacpoole/Offside/Offside via Getty Images)

Dagens svep bjuder på både avsked och en möjlig återkomst, i form av Rasmus Højlund och André Onana, överraskande nog. Nu när sommaren närmar sig så finns det självklart ett transferrykte i mixen också!

Nytt på muss.se: Allt om matchen mot Forest, Malacia lämnar

Højlund borta för gott

I söndags säkrade Napoli Champions League-spel nästa säsong när de vann mot bottenlaget Pisa med 3-0. Det innebär att klausulen i utlåningen av Rasmus Højlund uppfyllts.

I kontraktet mellan Manchester United och Napoli var kvalificering till Champions League avgörande för att trigga en köpobligation för Napoli, som ligger på ungefär 35 miljoner pund. Även om Napoli inte hade kvalat in till Champions League har det ryktats om att Napoli hade tryckt på för en permanent affär oavsett. Napolis sportchef Giovanni Manna beskrev en permanent flytt för Højlund som en ”formalitet” redan när han kom.

Den 23-åriga dansken är väl medveten om sitt egna öde och efter segern i söndags, där han nätade, gav han ett slags avsked på Instagram.

Det känns konstigt, det senaste året har jag redan känt mig som en Napoli-spelare. Sättet ni har stöttat mig, fått mig att känna mig som hemma och låtit mig hitta självförtroende igen är något jag är så tacksam för.
Att säga hejdå till Manchester United är något som känns lite känslosamt också. Min barndomsdröm gick i uppfyllelse genom att spela på Old Trafford i den röda tröjan.

Onana kan komma tillbaka i sommar

Efter värvningen av Senne Lammens är det inte många Unitedsupportrar som reflekterar över André Onanas vara eller icke vara. En återkomst till klubben känns långt borta.

Men i sommar kan vi mycket väl se honom i rött igen. Enligt Simon Stone planerar Onana att anmäla sig till försäsongsträning i sommar, trots att det är allmän kännedom att United vill sälja honom. Kamerunierns lån hos turkiska Trabzonspor tar slut redan på fredag. Då spelar nämligen Trabzonspor cupfinal mot Konyaspor.

Då många spelare kommer saknas under den tidiga försäsongen på grund av VM så kommer det vara brist på A-lagsmålvakter, något som kan öppna dörren för vår gamla förstamålvakt. Både Lammens och Altay Bayindir är uttagna, till exempel.

Det återstår att se om Onana kommer vara inblandad i matchen mot Wrexham. En möjlighet är att han utesluts likt det Ruben Amorim gjorde med spelare som Jadon Sancho och Marcus Rashford.

Onanas senaste match för United var det odugliga uttåget ur ligacupen mot Grimsby Town i augusti.

Beever-Jones ryktas till United – inte tecknat nytt kontrakt

Chelseas stjärna Aggie Beever-Jones framtid är ännu oviss. Den 22-åriga anfallarens kontrakt går ut i sommar, och optionsåret som är inbakat har ännu inte aktiverats.

United visade intresse för Beever-Jones tidigare på säsongen, och möjligheten att nu få henne gratis är självklart lockande. The Athletic, som rapporterar ryktet, skriver vidare att det finns tydliga tecken att Chelsea vill röra om i anfallet. De har exempelvis erbjudit citys stjärnanfallare Bunny Shaw ett löneerbjudande på en miljon pund om året, det isåfall största lönekuvertet i hela WSL.

Beever-Jones har gjort 4 mål på 17 ligamatcher den här säsongen.