Lacey med A-landslaget / Akademin får ansiktslyft / United förlänger avtal
Intressant rapport för dagen att unge Shea Lacey deltar på träning med Englands A-landslag. Onsdagens nyheter innehåller också uppdateringar om klubbens arbete för att förbättra akademins faciliteter vid Carrington samt förlängt avtal med Canon Medical för att fördjupa och förbättra det förebyggande arbetet med skador. Ikväll ser vi fram emot damernas start i Champions Leauge. ...


Intressant rapport för dagen att unge Shea Lacey deltar på träning med Englands A-landslag. Onsdagens nyheter innehåller också uppdateringar om klubbens arbete för att förbättra akademins faciliteter vid Carrington samt förlängt avtal med Canon Medical för att fördjupa och förbättra det förebyggande arbetet med skador. Ikväll ser vi fram emot damernas start i Champions Leauge.
Nytt på muss.se: Inför United-Vålerenga
Lacey med A-landslaget
Manchester United har få spelare med i Englands seniorlandslag just nu. Utöver utlånade Marcus Rashford meddelar klubben idag att idag om att akademins offensive mittfältare Shea Lacey deltagit på träning med A-landslaget. 18-årige Lacey har börjat säsongen fint med U21, bland annat med två mål mot Crystal Palace, och har nu alltså uppmärksammats av Thomas Tuchel. Han har tidigare representerat Englands ungdomslandslag. England ska spela träningsmatch mot Wales innan stundande VM-kval borta mot Lettland.
Three #ENG U20s involved in today’s senior training session: Shea Lacey, Lakyle Samuel and Harrison Murray-Campbell.
— Henry Winter (@henrywinter) October 8, 2025
Akademin får ansiktslyft
Carrington fick en rejäl uppdatering tidigare i år och vid avtäckningen i augusti såg vi en huvudbyggnad till en kostnad av cirka 50 miljoner pund. Nu meddelar klubben att det finns planer på att anpassa akademins faciliteter till den ”ledande standard” som gäller för seniorlagen.
Planen är att ungdomarna håller till i de modulbyggnader som damerna gjorde vid renoveringen av deras faciliteter. Den temporära byggnaden är redan utrustad för ett elitlag och personal, men den kommer att vidareutvecklas för specifika akademibehov, allt för att minimera störningarna för U21- och U18-lagen under tiden det byggs nytt. Jason Wilcox och Omar Berrada ska vara fast beslutna att förbättra akademin och göra den till den bästa i världen.
Sir Jim Ratcliffe’s £50m spend on Carrington has given #MUFC men’s first-team a superb base. But U21s + U18s have been moved out, now into temporary cabins.
New academy building planned to accommodate – could be millions of pounds + many months away ⬇️https://t.co/xuVbA8uaOo
— Laurie Whitwell (@lauriewhitwell) October 7, 2025
United reveal fresh Carrington plan after £50m investment#MUFC https://t.co/vyy7SyEMOW
— Man United News (@ManUtdMEN) October 8, 2025
United förlänger avtal
Manchester United har meddelat att man förlänger samarbetet med Canon Medical Systems med tre år. Det har varit många turer med skador under de senaste åren och United vill nu göra allt för att förbättra förebyggande arbetet. Förlängningen sägs innebära uppgraderingar av befintlig utrustning för magnetkameraundersökningar, ultraljud och IT-system samt integrering av nya forskningsbaserade initiativ i klubben.
Avtalet föreslår forskning om skadediagnostik och övervakning, samt könsbaserade skillnader i skademönster.
Efter tillkännagivandet sa Gary O’Driscoll, chef för idrottsmedicin i United att klubben är ”mycket glada över att förlänga partnerskapet med Canon Medical Systems, ett samarbete som har varit avgörande för att främja våra spelares hälsa och prestanda under de senaste 12 åren”.
'We are delighted' – United announce new deal aimed at helping injury prevention#MUFC https://t.co/Tpqjpb8d57
— Man United News (@ManUtdMEN) October 8, 2025
Damerna redo för CL
Damlaget går ikväll in i Champions Leauge i en intressant match mot norska Vålerenga. Tränare Marc Skinner betonar fansens roll denna kväll.
You can play a big part in our first #UWCL match ❤️
— Manchester United Women (@ManUtdWomen) October 8, 2025
All set for a massive matchday — bring on the #UWCL league phase! 👊🔥
— Manchester United Women (@ManUtdWomen) October 8, 2025