Muss logo
Publicerad åtta månader sedan|Herrlaget

Mål i Italien, assist i Spanien och stordåd i Turkiet

Manchester Uniteds utlånade spelare fortsätter att sätta avtryck på olika håll i Europa. Den här veckan bjöd på både glänsande individuella insatser och små framsteg för de yngre talangerna. I Italien fick Rasmus Højlund en perfekt start på sin sejour i Napoli när han nätade i segern mot Fiorentina och dessutom fick högst betyg av ...

Nicklas Andrew
Nicklas Andrew
Publicerad: 2025-09-16 12:58
Mål i Italien, assist i Spanien och stordåd i Turkiet
FLORENCE, ITALY – SEPTEMBER 13: Rasmus Hojlund of Napoli celebrates his goal during the Serie A match between ACF Fiorentina and SSC Napoli at Artemio Franchi on September 13, 2025 in Florence, Italy. (Photo by Image Photo Agency/Getty Images)

Manchester Uniteds utlånade spelare fortsätter att sätta avtryck på olika håll i Europa. Den här veckan bjöd på både glänsande individuella insatser och små framsteg för de yngre talangerna.

I Italien fick Rasmus Højlund en perfekt start på sin sejour i Napoli när han nätade i segern mot Fiorentina och dessutom fick högst betyg av alla spelare på planen. Mot Valencia visade Marcus Rashford sin kreativitet när han stod för en målgivande passning i Barcelonatröjan och i Turkiet stod André Onana för en storslagen målvaktsinsats i Trabzonspors förlust mot Fenerbahce med åtta räddningar och högst betyg av samtliga på planen.

Samtidigt på lägre nivåer jobbar flera akademispelare på att etablera sig. Dan Gore var återigen en av de mest tongivande i Rotherham, Ethan Williams fick speltid i Skottland och Jack Moorhouse fortsätter att växa in i seniorfotbollen i Leyton Orient. Andra, som Joe Hugill och Louis Jackson, hade en tuffare vecka med begränsat eller inget spel.

A-lag

Harry Amass (Sheffield Wednesday)

En tuff debut för Amass som olyckligt styrde in ett självmål tidigt i matchen mot Bristol City. 18-åringen får dock värdefull erfarenhet och lär snabbt få chansen att studsa tillbaka.

Toby Collyer (West Bromwich Albion)

Collyer fick återigen nöja sig med ett inhopp, men visade på nytt att han kan bidra med passningsskicklighet och energi i slutskedet. För honom handlar det nu om att steg för steg ta en större roll i truppen.

Dan Gore (Rotherham United)

Rotherham förlorade visserligen mot Wimbledon, men Gore stod för en stark individuell insats. Han styrde tempot på mittfältet, skapade chanser framåt och vann i princip allt i duellspelet. Hans betydelse för laget blir allt tydligare.

Ethan Wheatley (Northampton Town)

En arbetsam insats från Wheatley mot Blackpool. Även om han inte var involverad i målet som avgjorde matchen visar han att han kan bidra i det kollektiva spelet; en viktig del i hans utveckling.

U21

Elyh Harrison (Shrewsbury Town)

Trots tre insläppta mål mot Salford stod Harrison för en okej insats och kunde inte lastas för förlusten. Att han dessutom drog på sig ett gult kort säger något om intensiteten i hans spel.

Radek Vitek (Bristol City)

Vitek höll sin andra nolla för säsongen när Bristol City körde över Sheffield Wednesday med 3–0. Även om han inte sattes på några större prov är det en viktig markering. Hans stabila insatser gör att hans status i klubben växer.

Jack Moorhouse (Leyton Orient)

Moorhouse startade återigen för Orient och såg pigg ut i matchen mot Bolton. Han hittade fram med flera säkra passningar, tog för sig i duellspelet och börjar allt mer se ut som en spelare att räkna med vecka efter vecka.

Sonny Aljofree (Notts County)

En ny 90-minutersinsats för mittbacken som fortsatt får stort förtroende i Notts County. Stabil defensivt även om laget föll mot Gillingham.

Habeeb Ogunneye (Newport County)

Ogunneye fortsätter att samla erfarenhet på högersidan. Mot Tranmere var han involverad i både försvarsspelet och framåt, och även om allt inte satt visar han mod och energi.

Joe Hugill (Barnet)

Ingen speltid den här veckan för Hugill, som hamnade utanför truppen. En tuff period för anfallaren som nu behöver ta chansen när den kommer.

Ethan Ennis (Fleetwood Town)

Fick 20 minuter mot Walsall och bidrog med energi från bänken. Även om det inte blev någon målpoäng denna gång visade han återigen vilja att påverka matchbilden.

Louis Jackson (Solihull Moors)

Satt på bänken när Solihill spelade 4–4 mot Morecambe. Har ännu inte riktigt etablerat sig men lär få fler chanser framöver.

Enzo Kana-Biyik (Lausanne-Sport)

Fick speltid mot Grasshopper när Lausanne redan var en man kort. Trots svåra förutsättningar såg han pigg ut och noterades för en nyckelpassning; små steg i rätt riktning för 18-åringen.

Ethan Williams (Falkirk)

Byttes in i mötet med St Mirren och fick 25 minuter på planen. Hann skapa två chanser och visade att han kan vara en injektion offensivt när laget jagar resultat.

Bomb Squad

André Onana (Trabzonspor)

Trots förlusten mot Fenerbahce var Onana lysande. Åtta räddningar och högst betyg av alla på planen, ett formbesked som kan ge honom självförtroende.

Rasmus Højlund (Napoli)

Højlund gjorde direkt avtryck med ett mål i sin debut. Hans kliniska avslut mot Fiorentina kan bli starten på en produktiv säsong i Serie A.

Jadon Sancho (Aston Villa)

Ingen speltid i helgens match mot Everton. Sancho får fortsätta kämpa för att slå sig in i startelvan hos Villa.

Marcus Rashford (F.C. Barcelona)

Rashford bidrog med en assist mot Valencia och fortsätter att vänja sig vid livet i La Liga.

Samlad statistik – säsongen 2025/26

Spelare

Klubb

Matcher (inhopp)

Minuter

Mål

Assist

Hållna nollor

Toby Collyer

West Brom (Champ.)

0 (4)

34

0

0

Radek Vitek

Bristol City (Champ.)

5

450

2

Harry Amass

Sheff. Wed (Champ.)

1

68

0

0

Dan Gore

Rotherham (L1)

7 (1)

571

0

0

Ethan Wheatley

Northampton (L1)

7 (1)

608

1

0

Jack Moorhouse

Leyton Orient (L1)

5 (4)

417

1

0

Sonny Aljofree

Notts County (L2)

9

754

0

0

1

Habeeb Ogunneye

Newport (L2)

7 (1)

618

1

0

Joe Hugill

Barnet (L2)

3

239

0

0

Elyh Harrison

Shrewsbury (L2)

6

540

1

Ethan Ennis

Fleetwood (L2)

2 (1)

171

1

0

Louis Jackson

Solihull Moors (NL)

2

140

0

0

Enzo Kana-Biyik

Lausanne (Super L.)

0 (2)

50

0

0

Ethan Williams

Falkirk (Skottland)

0 (1)

26

0

0

Rasmus Højlund

Napoli (Serie A)

1

73

1

0

Marcus Rashford

Barcelona (La Liga)

2 (2)

172

0

1

Jadon Sancho

Aston Villa (PL)

0 (1)

0

0

André Onana

Trabzonspor (Turkiet)

1

90

Veckans prestation

Rasmus Højlund. Debut, mål och bäst på planen i Napolis seger mot Fiorentina.