Mållöst i toppmötet
Manchester United och Arsenal lämnade Leigh Sports Village med varsin poäng, efter 90 mållösa minuter. Det var en match som i mångt och mycket kan beskrivas som ett ställningskrig. Arsenal hade det mesta av spelet men hade förtvivlat svårt att skapa kvalificerade chanser mot ett välorganiserat United. De bästa chanserna i matchen föll istället till ...


Manchester United och Arsenal lämnade Leigh Sports Village med varsin poäng, efter 90 mållösa minuter.
Det var en match som i mångt och mycket kan beskrivas som ett ställningskrig. Arsenal hade det mesta av spelet men hade förtvivlat svårt att skapa kvalificerade chanser mot ett välorganiserat United. De bästa chanserna i matchen föll istället till United, men vi lyckades inte kapitalisera.
Laget
Marc Skinner gjorde två förändringar jämfört med senast. En var forcerad, då Jayde Riviere missade matchen. I hennes frånvaro klev Celin Bizet Donnum in som högerback. Den andra ändringen var mer överraskande, då Elisabeth Terland bänkades. Istället klev Fridolina Rolfö in i startelvan för första gången som Unitedspelare. Rolfö tog plats som vänsterytter, vilket innebar att Melvine Malard flyttade upp på topp.
Vad hände?
United fick en tidig chans att ta ledningen, då Malard fick ett bra läge efter en långpassning. Tyvärr avslutade fransyskan rakt på målvakten.
Annars var det Arsenal som var spelförande under matchinledningen.
United borde ha tagit ledningen efter knappa kvarten. Arsenals målvakt skulle plocka upp ett lågt inlägg men tippade bollen rakt till Malard. Arsenal räddades av att avståndet mellan målvakt och anfallare var för litet, så Malard kunde inte styra bollen förbi målvakten. Ella Toone fick chansen på returen utan att kunna placera bollen i nät och på den andra returen var det Jess Park som brände.
Arsenals första stora chans är ett distansskott efter en hörna. Phallon Tullis-Joyce fick fingertopparna på bollen och tippade den ribba ut.
Utöver det har Arsenal svårt att förvandla bollinnehavet till målchanser. När de väl får en chans är det efter slarv i United. Anna Sandberg, Julia Zigiotti Olme och Dominique Janssen skänker alla bort bollen på egen planhalva för att ge gästerna halvchanser.
Andra halvlek är länge ett ställningskrig. Mitt i halvleken gör Arsenal ett trippelbyte, i ett försök att ta kommandot om matchen.
United gör sina första byten med kvarten kvar att spela. Terland ersätter Malard medan Lisa Naalsund kliver in istället för Bizet, som tvingas kliva av skadad. Det medför ytterligare en förändring, då Naalsund kliver in på mittfältet medan Zigiotti Olme kliver ner som högerback.
Arsenal trycker på under matchavslutningen, utan att kunna hitta några öppningar.
Varför gick det som det gick?
För United var det femte matchen på två veckor. Vi har dessutom gått runt på få spelare. Det syntes. På sina håll kändes det kraftlöst.
Med det beaktat får det sägas att United gör en bra insats. För även om Arsenal är det spelförande laget så tillåts de egentligen inte skapa någon stor målchans. Det gästerna har är hoppfulla distansskott.
Utmärkte sig positivt
Maya Le Tissier är en klippa i mittförsvaret, ständigt på rätt plats och stark i duellerna. Överlag imponerar Uniteds försvarsspel. Arsenal dominerar spelet men har svårt att skapa kvalificerade chanser.

Phallon Tullis-Joyce gör en kvalificerad räddning i första halvlek och visar styrka i luftrummet i andra halvlek.
Behöver höja sig
Offensiven har mestadels en jobbig eftermiddag. Ella Toone slarvar en del medan Fridolina Rolfö och Jess Park har lite att jobba med offensivt. På topp får Melvine Malard ofta jobba ensam på chansbollar, vilket mestadels leder till frisparkar för hemmalaget.

Noterat
- Fridolina Rolfö gjorde sin första start som Unitedspelare.
- Publiksiffran var 8665 åskådare. Det innebär nytt rekord för United på Leigh Sports Village.
Härnäst
Det oavgjorda resultatet ser United och Arsenal tappa varsin placering i tabellen. Chelsea är ny tabelletta och ensamma om att vara fullpoängare efter tre omgångar.
För United väntar nu Liverpool på bortaplan om en vecka. Givet hur det har sett ut under säsongsinledningen är det en match United ska vinna. Därefter väntar Chelsea på hemmaplan innan vi inleder Champions League-spelet mot Vålerenga.
Manchester United – Arsenal 0-0 (0-0)
Women’s Super League, 21 september
Uniteds lag: Tullis-Joyce; Bizet Donnum (Naalsund 76), Le Tissier, Janssen, Sandberg (Williams 90+6); Miyazawa, Zigiotti Olme; Park, Toone, Rolfö (George 84); Malard (Terland 76)