Muss logo
Publicerad två månader sedan|Herrlaget

Manchester United studsade tillbaka – Bruno Fernandes segerorganisatör

Att studsa tillbaka efter den senaste omgångens svaga insats var dagens stora uppgift. Manchester United visade med all önskvärd tydlighet att man kunde skaka av sig förlusten från senast då Aston Villa besegrades med 3-1. Efter en ganska händelselös första halvlek bjöd andra halvlek på mer action. Stor segerorganisatör blev som så många gånger förr ...

August Johansson
August Johansson
Publicerad: 2026-03-15 17:32
Manchester United studsade tillbaka – Bruno Fernandes segerorganisatör
MANCHESTER, ENGLAND – MARCH 15: Matheus Cunha of Manchester United celebrates scoring their second goal with Bruno Fernandes during the Premier League match between Manchester United and Aston Villa at Old Trafford on March 15, 2026 in Manchester, England. (Photo by Marc Atkins/Getty Images)

Att studsa tillbaka efter den senaste omgångens svaga insats var dagens stora uppgift. Manchester United visade med all önskvärd tydlighet att man kunde skaka av sig förlusten från senast då Aston Villa besegrades med 3-1. Efter en ganska händelselös första halvlek bjöd andra halvlek på mer action. Stor segerorganisatör blev som så många gånger förr Bruno Fernandes.

Första halvlek kan bäst beskrivas som sökande. Det kändes som att båda lagen sökte efter framkomliga vägar men att man inte riktigt nådde fram. Manchester United var kanske det laget som ändå var närmast att hitta sätt att såra motståndarna. Det var framförallt genom inläggsspelet som United kom att skapa något som höll på att sluta i målchanser. Men målchanserna i första halvlek var få och att halvleken slutade mållöst får ses som ett rättvist resultat sett till matchbilden.

United försökte kliva högt i sin press och lyckades vid några tillfällen stressa fram misstag av Aston Villa-försvararna. Men det var mer i det uppställda spelet som United lyckades skapa viss oreda för Aston Villa. Matheus Cunha, Casemiro, Bruno Fernandes och Diogo Dalot bjöd alla på några farliga inlägg men som sällan slutade i något annat än att laget vann en hörna. Det var efter en sådan hörna som laget lyckades skapa halvlekens kanske farligaste läge, när Amad nickade och tvingade Emiliano Martinez i Aston Villa-målet att sträcka ut. Känslan var att United var som bäst när man var oomständliga och spelade rakt. Visst slarv bjöd laget på i de avgörande passningarna.

Aston Villa försvarade sig bra och lyckades vid några tillfällen flytta upp spelet. United hade framförallt vid några tillfällen svårigheter med att stänga de centrala ytorna där Emiliano Buendia och John McGinn tilläts operera. Aston Villa var stundtals skickliga på att exponera dessa ytor via snabba omställningar och där United-spelarna hamnade lite för långt ifrån sina motståndare. Det ska sägas att Senne Lammens lämnades sysslolös då Aston Villa knappast skapade några större farligheter.

Efter halvtidsvilan kom United ut med hög energi och tog tydligt tag i initiativet. Laget spelade med högt bolltempo och kom till några avslut. Bryan Mbeumo fick ett skottläge som styrdes ut till hörna. På hörnan kunde United profitera på det spelövertag man lyckats skapa. Bruno Fernandes levererade en hörna med perfektion och till rätt adress. Mottagaradressen var ingen annan än Casemiro, som återigen visade sig stark i luftrummet när han skarvnickade in ledningsmålet.

Målet gav emellertid inte United något momentum utan fungerade snarare som tändvätska för Aston Villa. Villa fick grepp om matchen och kunde skapa några chanser. Det övertag man lyckades skapa nyttjades också på bästa sätt för deras del. Ross Barkley satte bollen i mål för Aston Villa och efter en stunds VAR-granskning kunde målet bekräftas.

Efter kvitteringen fortsatte Aston Villa att vara det bättre laget. I detta skede klev Bruno Fernandes fram – när laget behövde det som mest. Med en delikat framspelning friställdes Matheus Cunha. Cunha gjorde sedan ingen besviken utan satte dit 2-1 för hemmalaget. Assist nummer sexton för Bruno Fernandes den här säsongen.

Det var sedan Benjamin Seskos tur att äntra planen. Från bänken gjorde han sedan det han brukar göra bäst, nämligen mål. Cunha stod för ett fint förarbete innan Sesko fick tag i bollen och via Villa-spelare kunde trycka in den i mål.

I matchens slutskede uppstod sedan några bra omställningslägen för Uniteds del, som med lite mer skärpa mycket väl kunde inneburit fler mål. Hur som helst: en väl genomförd match mot en direkt konkurrent i kampen om Champions League-platserna.

Betygsskala: 1-10, där 4 är usel, 5 är dålig, 6 är godkänd, 7 är bra, 8 är mycket bra, 9 är fantastisk och 10 är utomjordiskt bra.

Senne Lammens: 6,5

Fortsätter vara stabil i det mesta han gör. Trygg med bollen, säker på linjen och bra i luftrummet.

Diogo Dalot: 7

Det har gnällts en del på Diogo Dalot under säsongen, inte minst från undertecknad. Idag står han för en bra och aktiv insats. Fyllde på offensivt och tog flera bra löpningar.

Harry Maguire: 7

Den självklara ledaren i backlinjen och gör det med den äran. Är inte snabbast men läser flera gånger spelet bra. Rakt igenom stabil.

Manchester United studsade tillbaka – Bruno Fernandes segerorganisatör

Leny Yoro: 6,5

Gav ett lite halvsvajigt intryck i inledning men var sedan bra. Gjorde en utmärkt brytning i eget straffområde efter en farlig Villa-kontring i första halvlek.

Luke Shaw: 6

Skötte sig bra defensivt.

Casemiro: 8

Utbytt 90′. Vi har vant oss vid en hög lägstanivå. Var bra i spelet med boll såväl som i spelet utan. Otroligt stark i luftrummet. Känns jobbigare och jobbigare att behöva inse att det närmar sig slutet.

Manchester United studsade tillbaka – Bruno Fernandes segerorganisatör

Kobbie Mainoo: 6

Har utvecklats i det defensiva spelet – inte minst i duellspelet. Jobbade och slet men var ganska anonym i spelet med boll. Något slarvig i de avgörande passningarna.

Amad: 6,5

Gör en okej insats utan att glänsa.

Bruno Fernandes: 8,5

Premier Leagues bästa spelare gjorde sin femtonde och sextonde assist för säsongen. Fortsätter vara oumbärlig för Manchester United.

Manchester United studsade tillbaka – Bruno Fernandes segerorganisatör

Matheus Cunha: 8

Får han bollen rättvänd händer det ofta något farligt. Gör i stort sett alltid något konstruktivt med bollen. Gjorde Uniteds andra mål för dagen och låg även bakom det tredje.

Bryan Mbeumo: 6

Utbytt 75′. Rörde sig bra längst fram och ska ha beröm för att han även hjälper även till defensivt. Får inte riktigt till det men gör inte heller någon dålig match.

Benjamin Šeško: 6,5

Inbytt 75′. Kommer in och gör återigen mål. Slarvade sedan bort ett bra läge efter en fin passning av Fernandes.

Manuel Ugarte: n/a

Inbytt 90′. Spelade för kort tid för att betygsättas.

Michael Carrick: 8

Måste ha skruvat på vissa saker i halvtid för laget visade en kraftig förbättring omedelbart efter halvtidsvilan och tog tydligt tag i taktpinnen. Får laget att genomföra en stark insats mot en bra motståndare.