Mbeumo & Zirkzee i intervju / Onana vill tillbaka / Obi gör 4 mål
Trevlig onsdag! Manchester United har varit i farten på flera fronter den här veckan. Joshua Zirkzee och Bryan Mbeumo gav en personlig inblick i podcasten Inside Carrington och avslöjade vem som imponerat mest på dem. Samtidigt rapporteras det att Andre Onana vill tillbaka efter lånesejouren i Turkiet. Våra ungdomslag fortsätter också imponera – inte minst ...


Trevlig onsdag! Manchester United har varit i farten på flera fronter den här veckan. Joshua Zirkzee och Bryan Mbeumo gav en personlig inblick i podcasten Inside Carrington och avslöjade vem som imponerat mest på dem.
Samtidigt rapporteras det att Andre Onana vill tillbaka efter lånesejouren i Turkiet. Våra ungdomslag fortsätter också imponera – inte minst Chido Obi som gjorde alla fyra målen när U21 vann med 4-1.
Nytt på muss.se: Dagen efter: Everton – Manchester United 0-1, Spelarbetyg: Everton – Manchester United 0-1
Mbeumo & Zirkzee bakom kulisserna
I det senaste avsnittet av Inside Carrington är det Joshua Zirkzee och Bryan Mbeumo som står för samtalet. Det är en avslappnad men insiktsfull blick på hur truppen fungerar just nu. Podcasten öppnar med en summering av vinsten borta mot Everton och en diskussion om lagets form under Michael Carrick, men det är spelarnas egna perspektiv som tar mest plats.
Zirkzee och Mbeumo pratar öppet om sin vardag i truppen, hur de upplevt sin första tid i United och vad som överraskat dem mest med lagkamraterna. De lyfter fram vikten av starkt samarbete och nämner spelare som Luke Shaw och Patrick Dorgu när de diskuterar vem som imponerat under träning och match. Det är en påminnelse om hur relationer och lagkemi väger tungt när en säsong formas.
Samtalet rör sig också bort från planen och ger små glimtar av livet kring fotbollen – från favoritmål och första mål till hur spelarna laddar upp inför match, vilka språk de pratar i omklädningsrummet och hur musik och rutiner hjälper dem att fokusera. Zirkzee och Mbeumo bjuder på humor och personlig reflektion, vilket gör avsnittet lättsamt och engagerande för lyssnare som vill känna igen spelarna som personer, inte bara fotbollsspelare.
Avsnittet avslutas med frågor från fans och praktiska tips till ungdomsspelare, vilket understryker podcastens ambition att inte bara ge insikt i A-lagets vardag utan också inspirera den bredare supporterbasen. För dig som vill gå djupare finns hela samtalet här:
Onana vill tillbaka
Många är nog nöjda med Senne Lammens debutsäsong i United, men Andre Onana uppges vilja komma tillbaka till klubben och slåss om att återigen bli förstamålvakt. The Guardian rapporterar att kameruniern, som är på lån hos Trabzonspor i Turkiet, vill återvända efter sin låneperiod.
Det blir dock svårt, med tanke på Lammens starka form denna säsong och Onanas tidigare prestationer i United-tröjan. Noterbart är att Onana har fyra hållna nollor och att Trabzonspor ligger trea i ligan. Samtidigt är det svårt att jämföra Premier League med den turkiska ligan.
Ingenting verkar bestämt ännu och det blir intressant att se om Onana får chansen i A-laget när lånet är över och hur supportrarna kommer reagera.
Chido gör 4 mål
Våra ungdomar har också varit i farten. Igår körde U21-laget över motståndet med hela 4-1 – alla mål signerade Chido Obi. Imponerande för en spelare som ännu inte etablerat sig i A-laget. Fortsätter han så här kan han snart få chansen.
Our #MUAcademy U21s beat Leicester 4-1 last night, with Chido Obi scoring all of our goals 👏
Watch the highlights now 🎬👇
— Manchester United (@ManUtd) February 24, 2026
U18 kör över moståndet
U18 ville inte vara sämre och slog sitt motstånd med 6-1. Ett tydligt kvitto på att våra ungdomar fortsätter prestera, även när A-laget visar bra form.
A massive win for our #MUAcademy U18s against Derby 👏🔴 pic.twitter.com/Kj08If3qhr
— Manchester United (@ManUtd) February 25, 2026