Loading

På förhand var matchen igår riktigt tuff och n0g var vi många som var ordentligt nervösa för ett ihåligt mittfält ytterligare en gång, och på det förlorade poäng mot Thomas Franks Brentf0rd. Denna onsdagskväll fick vi dock se United spela kontrollerat och egentligen var det aldrig riktigt nervöst, med något enstaka undantag. Tre mycket välbehövliga poäng i säkrandet av en plats bland de fyra.
Bruno Fernandes anförde laget ytterligare en gång när det som bäst behövdes och tog en något mer defensiv roll. Lugnt och säkert. Även Sabitzer och McTominay gjorde en bra match i avsaknaden av Eriksen och Casemiro. Tillsammans med en stark mittbacksduo resulterade det i en kontrollerad historia mot Brentford hemma. Visserligen fick vi se endast ett mål framåt (Rashford såklart!) men också mycket få chanser mot De Gea i målet. Brentfords beryktade fasta situationer uteblev.
Det är sällan vi sitter lugna när vi har ett enda mål till godo, särskilt mot lag av Brentfords kaliber, men någon gång ska vara den första. Vi kunde såklart skapat fler målchanser framåt men egentligen finns det inte mycket att gnälla på. Några onödiga gula kort på minuskontot men annars komfortabelt, stabilt och lugnt.
Newcastle ångar på genom 4-1 mot West Ham men det är inte mycket att bry sig om. Även skatorna har svåra matcher kvar och om United spelar som igår ska åtminstone ett ganska mediokert Tottenham hamna bakom till slut. Nu tar vi av bara farten tre poäng mot Everton på påskafton!
Höjdpunkter från matchen kan ses på Uniteds officiella hemsida.
Ten Hag var nöjd efter matchen med lagets tillbakastuds efter inställningen mot Newcastle senast.
En sammanfattning av Ten Hags ord:
A morning message from our 28-goal striker ?
Take it away, @MarcusRashford ?@TeamViewer ↔️ #BringingYouCloser pic.twitter.com/omFStvkmn0
— Manchester United (@ManUtd) April 6, 2023
? Catching up with @MarcusRashford following his match-winning performance at Old Trafford ? #MUFC || #MUNBRE
— Manchester United (@ManUtd) April 6, 2023
Good reaction and massive three points! ✅
Thanks for fighting with us once again!! ??? #mufc pic.twitter.com/r4itLJClmT
— Lisandro Martinez (@LisandrMartinez) April 5, 2023
Best way to bounce back ?⚫️
Good win and clean sheet to keep us going⚔️
Let’s go again on Saturday reds ❤️?? @ManUtd pic.twitter.com/gqONgaQWdW— Diogo Dalot (@DalotDiogo) April 5, 2023
