Muss logo
Publicerad ungefär två månader sedan|Herrlaget

United bekräftar match / U21 mot Real / VAR fick rätt

Glad skärtorsdag! Klubben bekräftar under torsdagen en träningsmatch på Irlands största arena som del i försäsongen 2026, samtidigt som uppgifter pekar mot en sommar med fler matcher i Skandinavien. U21-laget laddar för tufft europeiskt motstånd och dessutom har det kommit nya besked kring de omdiskuterade domsluten efter mötet med Bournemouth. Nytt på muss.se: Damlaget utslaget, ...

Niklas Kilenius
Niklas Kilenius
Publicerad: 2026-04-02 14:37
United bekräftar match / U21 mot Real / VAR fick rätt
BOURNEMOUTH, ENGLAND – MARCH 20: Harry Maguire of Manchester United reacts towards Referee Stuart Attwell after he is shown a red card during the Premier League match between Bournemouth and Manchester United at Vitality Stadium on March 20, 2026 in Bournemouth, England. (Photo by Warren Little/Getty Images)

Glad skärtorsdag! Klubben bekräftar under torsdagen en träningsmatch på Irlands största arena som del i försäsongen 2026, samtidigt som uppgifter pekar mot en sommar med fler matcher i Skandinavien. U21-laget laddar för tufft europeiskt motstånd och dessutom har det kommit nya besked kring de omdiskuterade domsluten efter mötet med Bournemouth.

Nytt på muss.se: Damlaget utslaget, United i landslagen,

United bekräftar match

Manchester United bekräftar match mot Leeds United i Dublin under sin 2026-turné. Matchen spelas den 12 Augusti på Croke Park, en arena som rymmer inte mindre än 82 000 åskådare. Detta är första gången någonsin som en klubbfotbolls match spelas på Irlands största stadion.

Detta blir dessutom den första fotbollsmatchen på arenan sedan 2009. Lagen möttes som bekant i Stockholm under förra sommarens försäsong, och Leeds står även för motståndet härnäst i ligaspelet.

Bekräftelse på resten av försäsongen dröjer, men enligt The Athletic kommer stora delar av Manchester Uniteds försäsong inför nästa säsong att äga rum i Skandinavien.

Detta ska vara det påstådda upplägget för sommarens träningsmatcher:

  • 18 juli: Wrexham (i Helsingfors, Finland)
  • 24 juli: Rosenborg (i Trondheim, Norge)
  • 1 augusti: Atlético Madrid (i Stockholm, Sverige)
  • 8 augusti: Paris Saint-Germain (i Göteborg, Sverige)
  • 12 augusti: Leeds (i Dublin, Irland) – BEKRÄFTAD
  • 15 augusti: AC Milan (i Wrocław, Polen)

Som sagt – endast en match ovan är bekräftad och vi lär få anledning att återkomma till ämnet.

U21 möter Real Madrid

Manchester United U21 kommer att möta Real Madrid på Old Trafford den 7 April, i kvartsfinalen i Premier League International Cup.

Premier League International Cup är en turnering för U21-lag där de 16 bästa lagen från Premier League 2 möter 16 inbjudna europeiska klubbar. Syftet är att ge akademispelare chansen att testa sig mot internationellt motstånd och utvecklas genom olika spelstilar och miljöer. Turneringen spelas parallellt med ligaspelet och tillåter tre utespelare och en målvakt över åldersgränsen i varje matchtrupp. Sedan säsongen 2024/25 omfattar den totalt 32 lag.

U21-tränaren Adam Lawrence betonar vikten av att få möta toppakademier i Europa, både för utveckling och erfarenhet, och menar att spelarna verkligen sett fram emot matchen sedan lottningen blev klar. United tog sig till kvartsfinal efter segrar mot Athletic Club, Borussia Dortmund och Sporting, och spelar nu i slutspelet för första gången sedan 2018/19.

Dessförinnan ska U21 spela mot Leeds United, den matchen spelas på Långfredagen.

VAR fick rätt

Manchester United fick nöja sig med oavgjort mot Bournemouth och var rasande på domarinsatsen efter matchen.

Premier Leagues panel för nyckelsituationer (KMI-panelen) har nu slagit fast att domarna gjorde rätt som inte dömde straff för Amad i den omdiskuterade 2–2-matchen innan landslagsuppehållet. United var så missnöjda med domsluten på Vitality Stadium att de lämnade in en officiell anmälan till domarorganisationen PGMOL, men den femhövdade panelen ställde sig bakom beslutet.

KMI-panelen röstade 3–2 till stöd för Attwells beslut och ansåg även att VAR-domaren Craig Pawson gjorde rätt som inte ingrep. Enligt BBC menade panelen att kontakten från Truffert inte var tillräckligt kraftig för att nå upp till nivån för frispark, och att VAR följde riktlinjerna för när ett beslut ska ändras.

Situationen inträffade i andra halvlek när Amad gick omkull i straffområdet efter att ha blivit fasthållen i armen av Bournemouths Adrien Truffert. Domaren Stuart Attwell friade, och i anfallet direkt efter kvitterade Bournemouth.

United hade tidigare fått en straff med sig efter tröjdragning på Matheus Cunha, samtidigt som de själva orsakade en straff och fick Harry Maguire utvisad i en liknande situation, vilket ökade frustrationen ytterligare. Efterspelet kring situationen med Maguire rapporterade vi om häromdagen, då han påstås ha betett sig olämpligt mot fjärdedomare i samband med utvisningen.

Michael Carrick kallade efter matchen beslutet att inte döma straff för “häpnadsväckande” och pekade på att situationen med Amad var väldigt lik den där United tidigare fått straff.