United sugna på Rogers / Leeds kan ställa in försäsongen
Dagens svep kommer med lite sillynytt. Transferryktena börjar långsamt sippra in i rapporteringen och det nyaste är att United har fått upp ett öga för Aston Villas Morgan Rogers. Men de är långt ifrån ensamma, och prislappen kan bli hög. I övrigt kan vi rapportera att Leeds kan komma att ställa in sin försäsongsmatch i ...


Dagens svep kommer med lite sillynytt. Transferryktena börjar långsamt sippra in i rapporteringen och det nyaste är att United har fått upp ett öga för Aston Villas Morgan Rogers. Men de är långt ifrån ensamma, och prislappen kan bli hög.
I övrigt kan vi rapportera att Leeds kan komma att ställa in sin försäsongsmatch i Dublin, och att vi nu vet när spelschemat för nästa säsong släpps.
United i dragkamp om Morgan Rogers
Morgan Rogers kommer att vara het på transfermarknaden i sommar. Ett utav lagen som fått upp ögonen för Aston Villas ytterspringare är Manchester United, som tillsammans med Arsenal, Chelsea och Paris Saint-Germain väntas kriga om den unge talangen, enligt The Telegraph.
Men det laget som värvar 23-åringen kommer behöva hosta upp rejält med stålar. Prislappen förväntas ligga på minst 80 miljoner pund, med risk att det tickar upp till 100 miljoner om det blir en riktig dragkamp. Mycket beror på Rogers kontraktsituation; han skrev förra hösten på en förlängning till 2031. Rogers värde kan stiga ytterligare om han presterar bra i VM, där han anses vara en nyckelspelare i Tuchels lag.
Villa är inte särskilt sugna på att sälja sin guldklimp, men kan bli illa tvungna av finansiella skäl. Rogers har en god relation med sin klubb och tränaren Unai Emery, och trycker inte på för en flytt.
Michael Carrick är väl bekant med Rogers sedan innan. Det var han som värvade honom till Middlesbrough sommaren 2023, när Rogers studsade runt på lån från Manchester city. Rogers stannade bara i Middlesbrough i ett halvår, men på den tiden ska han ha byggt upp en bra relation med Carrick.
Rogers kan spela både som tia och som vänsterytter, två områden som United ”utvärderar”, skriver The Telegraph. Den här säsongen har Rogers gjort åtta mål och fem assist i Premier League.
Man Utd, Arsenal, Chelsea and PSG in £100m Morgan Rogers race https://t.co/c5bT7jc276
— Jason Burt (@JBurtTelegraph) April 9, 2026
Leeds ett frågetecken inför försäsongen
Den här säsongen spelar United en hel del i Norden, som ni bör ha koll på vid det här laget. Men en match på Irland är också inbokad. United och Leeds möts på klassiska Croke Park i Dublin den 12 augusti, för övrigt den första fotbollsmatchen som spelas där sedan 2009 (arenan används primärt för gaelisk fotboll).
Men det är långt ifrån säkert att det blir Leeds på andra sidan i sommar. BBC, som intervjuat chefen över arenan, kan Leeds komma att ställa in om de antingen blir nedflyttade eller vinner FA-cupen. Vinner de FA-cupen spelar de nämligen i Community Shield, som spelas bara fyra dagar efter den planerade försäsongsmatchen. Leeds är i semifinal i cupen i år, och möter Chelsea den 26 april.
Chefen på Croke Park, Peter McKenna, säger att han hoppas att matchen spelas enligt plan, men att han är redo att hitta alternativt motstånd om det behövs.
There will be a @ManUtd game at Croke Park on 12 Aug, whether Leeds can play in it or not. https://t.co/AEWrTXHw81
— Simon Stone (@sistoney67) April 9, 2026
Då vet vi när matcherna spelas nästa säsong
Premier League har offentliggjort att spelschemat för nästa säsong släpps den 19:e juni. Det vi vet redan nu är att nästa säsong börjar den 22 augusti, den senaste starten på ligan någonsin bortsett från säsongen som var hårt drabbad av Corona-pandemin. Detsamma gäller sista matchdagen, den 30 maj.
Premier League gick ut redan förra året och bekräftade att nästa säsong kommer starta en vecka senare än vanligt. Detta för att skapa mer andrum i en matchkalender som är hårt ansatt.
Det kommer också ske ändringar i landslagsuppehållen. Oktoberuppehållet försvinner helt, medan det i september förlängs med två veckor. Det innebär också att landslagen spelar fyra matcher i september, jämfört med två som man gjort tidigare.
ℹ️ The #PL has announced when the 2026/27 fixture list will be officially revealed…
— Manchester United (@ManUtd) April 10, 2026