Vi är ett lag med självförtroende igen
Hur mår vi idag då? Efter en seger som den vi fick se igår sväller känslorna lätt över. Speciellt när den kommer efter en match som den vi fick se mot Brentford, där United hade det ganska kämpigt. När United då spelar ut Liverpool fullständigt blir det en cocktail av sprängda förväntningar, skadeglädje som smakar ...


Hur mår vi idag då?
Efter en seger som den vi fick se igår sväller känslorna lätt över. Speciellt när den kommer efter en match som den vi fick se mot Brentford, där United hade det ganska kämpigt. När United då spelar ut Liverpool fullständigt blir det en cocktail av sprängda förväntningar, skadeglädje som smakar mumma och nyfött självförtroende.
Innan dimman hinner lägga sig, vilket vanligtvis tar ett tag efter att vi gett Liverpool däng, är det svårt att sitta och hymla om att Michael Carrick minsann inte är värdig en tjänst som permanent tränare. Det kommer bli svårare och svårare att göra det efter att dimman lägger sig också, för den delen. Innan veckan är över är det inte omöjligt att han redan kammat åt sig posten, speciellt efter att ha varit lite mer frispråkig om ämnet än tidigare i presskonferensen efter matchen.
Kobbie Mainoos kommentar efter slutsignal, att han och resten av spelargruppen är ”villiga att dö” för Carrick ute på planen, aktiverar självinsikten. Om spelarna tycker det, vilka är vi att säga att han inte ska vara kvar? Samtidigt går det inte att släppa frågetecknena: klarar han av uppgiften på lång sikt? Kommer framgångarna fortsätta när Carra plötsligt behöver bygga sitt eget lag och sin egen filosofi?
En sak är säker och det är att han har lyckats lyfta lagets självförtroende igen. Spelarna utstrålar en aura av tjugofaldiga ligamästare. Jämför det med hur det såg ut under Amorim. Då såg vi ut som trötta finanskonsulter som lovat att dyka upp på Korpen-matchen, när deras högsta önskan egentligen är att åka hem och kolla på det nya avsnittet av Förrädarna.
Om vi zoomar in på matchen en liten stund finns det flera saker att lyfta:
- Carricks utmärkta matchplan, där United spelade enkelt och rakt. Man vann bollen högt, fick ut bollen på kanterna till spelarna som kan hota och det var ett lyckorecept som aldrig slutade leverera under 90 minuter.
- Kobbie Mainoo. Räcker så.
- 1955, kort efter Albert Einsteins död, bevarades hans hjärna för att försöka lista ut om hans geni var delvis medfött. Man borde göra detsamma med Bruno Fernandes.
- Det tråkiga beskedet att Sir Alex Ferguson vårdas på sjukhus. Hans tillstånd anses vara stabilt som tur är, och vi önskar honom all lycka i sin återhämtning.
Höjdpunkter
Höjdpunkter från matchen går att se på Uniteds Youtube-kanal.
Carricks presskonferens
- Carrick säger att spelarna och tränarstaben förtjänar mycket beröm för sviten som laget har. ”Det finns mycket bra arbete som pågar bakom. Det är en bra anda och samhörighet i gruppen. Att se hur de kämpar för varandra vid 2-2 är vad vi vill”, säger han.
- Det finns mycket idag att vara nöjd med, säger Carrick. Han säger att man förväntade sig att Liverpool skulle överbelasta mittfältet och att det skulle bli en stor utmaning. Arbetet utan boll gjorde stor skillnad och laget gjorde det bra när man stängde ytor, säger han. ”Sättet vi höll fast vid det var jag väldigt nöjd med”.
- Amad och Senne Lammens har varit enorma för oss, säger Carrick. Han berömmer sättet de kom tillbaka och avslutade starkt.
- Carrick lyfter betydelsen av supportrarnas stöd efter att vi släppte in 2-2. Han var även nöjd med hur laget svarade. ”Det är lätt att bli frustrerad då men andan och karaktären visades”.
- Om framtiden säger Carrick att det känns naturligt att vara där han är, även om det är svårt. På frågan om han får jobbet efter sommaren säger han att vi får vänta och se. ”Jag älskar att göra det jag gör. Vad som än händer kommer att hända. Jag kan bara göra mitt bästa för klubben och spelarna och sen se vad som händer”.
- Det är ett stort steg att nå Champions League, säger Carrick. ”Det finns tecken på förbättring, men vi vill ha mer och förväntar oss mer över tid. Budskapet är att fortsätta utvecklas och inte bli bekväma”.
- Carrick hörde om Sir Alex Fergusons tillstånd innan matchen, men vet inte mer än vad vi gör. Han önskar honom väl och blev väldigt berörd av nyheten. ”Vi tänker på honom och hoppas att resultatet kan ge honom en boost”.
- Fler matcher nästa säsong innebär ett större behov av fler spelare, betonar Carrick. Truppens styrka och bredd är något som diskuterats flitigt, säger han.
Hela presskonferensen går att se på Uniteds Youtube-kanal.
Andra reaktioner
120 – Bruno Fernandes has created 120 chances in the Premier League this season, the most by a Manchester United player in a season on record since 2003-04; the previous most was 119, by Fernandes in 2022-23. Conductor. pic.twitter.com/xp1rFZcqaL
— OptaJoe (@OptaJoe) May 3, 2026
big 𝐖. Fuel for more to come. ✨ pic.twitter.com/LKvaBGmwos
— Bruno Fernandes (@B_Fernandes8) May 3, 2026
Mer från matchen
Mainoo stal rubriken – sänkte Liverpool