Loading

Manchester United har idag publicerat den årliga listan på fria agenter. Det är en lista med få överraskningar, men lite att ta med sig finns förstås.
I år bekräftas att sju spelare har gjort sitt i Manchester United. Fyra av dessa kände vi till sedan tidigare, nämligen Anthony Martial, Raphaël Varane, Charlie McNeill och Tom Huddlestone.
Den största nyheten vi får med oss idag är att ytterbacken Brandon Williams lämnar United. Det kommer inte som någon överraskning. Han har inte spelat någon match för United sedan den 21 december 2022, då han gjorde ett kort inhopp mot Burnley i Ligacupen. Dessförinnan får vi backa till maj 2021 för att hitta en officiell Unitedmatch med Williams på planen. Den egna produkten Williams kom upp i 51 matcher som Unitedspelare, varav 36 säsongen 2019/20 och 14 säsongen 2020/21.
Vidare friställas akademispelarna Marcus Lawrence och Kie Plumley. Lawrence har varit skadedrabbad under sin tid som Unitedspelare och han har inte varit med i en enda matchtrupp sedan september 2022. Målvakten Plumley skrev på för United på fri transfer i början av den här säsongen. Hans speltid i klubben begränsades till ett inhopp i U21.
I övrigt noterar vi att United bekräftar att klubben diskuterar med Jonny Evans och Tom Heaton om nya kontrakt.
Unge Omari Forson ryktas lämna United men klubben bekräftar att han formellt har blivit erbjuden ett nytt kontrakt. Då spelaren erbjuds kontrakt har United rätt till utbildningsersättning ifall Forson skriver på för en annan klubb.
Ungdomsspelaren Shola Shoretire är föremål för kontraktsdiskussioner.
United hade den gångna säsongen fem andraårsjuniorer kontrakterade som scholars (övriga andraårsjuniorer har proffskontrakt). De har formellt erbjudits nya kontrakt enligt tidigare överenskommelser om standardiserade kontraktsförlängningar.
ℹ️ Our retained list has been announced following the conclusion of the 2023/24 season.#MUFC
— Manchester United (@ManUtd) June 5, 2024
Vi önskar de friställda spelarna lycka till i framtiden!
Inför nästa säsong har United 56 spelare signerade på proffskontrakt. I tillägg har vi sex juniorer kontrakterade på scholarshipkontrakt. Utöver det har vi kontraktserbjudanden och diskussioner enligt ovan.
Under sommaren kommer nästa säsongs förstaårsjunior (normalt sett ungefär ett dussin till antalet) att bekräftas.