Loading

Manchester Uniteds damlag fortsätter att städa av motstånd som ska städas av. Laget gick igenom februari med tre vinster på tre försök och den fina målskillnaden 10-1. Sen kan det för all del påstås att spelet ofta lämnar mer att önska, men United sitter bekvämt på andraplatsen i tabellen.
Efter segern mot Crystal Palace i helgen har United sex raka vinster i ligaspelet. I alla turneringar har vi nio vinster och en förlust på de tio senaste. Den enda plumpen kom i Ligacupen mot Manchester City, då Marc Skinner av någon obegriplig anledning valde att rotera laget.
Någon titelstrid blir det emellertid inte för United. Chelsea är helt enkelt för starka. De har ett försprång på sju poäng med åtta matcher kvar att spela. Det tappar inte Chelsea, även om de har några luriga bortamatcher kvar, däribland mot United.
För United handlar återstoden av säsongen om två saker. Dels att hålla Arsenal och Manchester City bakom oss i tabellen. Vi har tre poäng ner till Arsenal och fem ner till City. Utmaningen är att vi avslutar säsongen med Chelsea och City hemma följt av Arsenal på bortaplan. Fram till dess har vi fem matcher mot lag på tabellens nedre halva. Vi behöver gå rent i de fem matcherna, för att behålla en buffert inför den tuffa avslutningen.
Vårt andra mål under våren är att försvara vår FA-cuptitel. Där är det, efter kvartsfinallottningen, upplagt för att de fyra stora lagen ska avancera till semifinal. För Uniteds del blev det en hemmamatch mot Sunderland i kvartsfinalen. Visst, Sunderland är inget lag vi ska ta enkelt på. Men allt annat än att United går till semifinal är att betrakta som ett fiasko. Så stor är skillnaden mellan toppen av Women’s Super League och mitten av Women’s Championship.
Över på skriver Ella Toone om att förlora sin pappa vid en ung ålder. Mycket läsvärt!
I lost my dad to cancer in September. This is the first time I’m really talking about it, but I wanted to share for anyone else who is grieving or feeling alone. @PlayersTribune ❤️ https://t.co/oKXTEDhCI8
— Ella Toone (@ellatoone99) January 28, 2025
Uniteds unga försvarare Evie Rabjohn blev korsbandsskadad i somras. I slutet av januari var hon tillbaka i löpträning på gräs. Någon prognos för när hon kan vara tillbaka i spel har vi ännu inte fått.
You’ve got this, Evie! ?#MUWomen pic.twitter.com/c62OHUDvTO
— Manchester United Women (@ManUtdWomen) January 29, 2025
Keira Barry har heller inte varit involverad på hela säsongen. Där svävade vi länge i ovisshet. Nu har det emellertid bekräftats att hon i november . Prognosen säger att hon kanske kan börja träna på gräs efter det nu stundande landslagsuppehållet.
På de tre matcherna i februari satte Elisabeth Terland (toppbilden) fyra mål. Hon bidrog dessutom med en assist. Det som kanske är mest notabelt ändå är att hon gjorde det matchvinnande målet i de tre matcherna och utöver det 1-0-målet mot Crystal Palace. Hon bidrar alltså med idel viktiga mål.
Med den statistiken är det självklart att utse Terland till månadens spelare i februari.
Efter (ny) skadefrånvaro var Aherne tillbaka i spel mot Birmingham i söndags. Hon kom in med 20 minuter kvar att spela, då Birmingham redan hade gjort det som skulle bli matchens enda mål.
Woollam vaktade målet i två av Huddersfields fyra matcher i februari. I de matcherna blev det en 1-0-förlust mot Durham Cestria och 2-2 mot Norton & Stockton Ancients.
Även Liverpool Feds har spelat fyra matcher i februari. Olivia Francis fick fick tre starter och ett halvtimmeslångt inhopp. Hon noteras emellertid inte i målprotokollet.
Mål gjorde däremot Lucy Newell i Blackburns enda match i februari. Det innebar 1-0 mot Durham men topplaget Durham skulle vända till en 3-2-seger. Newell spelade hela matchen som vänster vingback.
United att Amelia Oldroyd flyttar till Burnley för återstoden av säsongen. Oldroyd har ännu inte varit involverad i a-lagssammanhang och det är ovanligt, men välkommet, att United informerar om att en ungdomsspelare blir utlånad.
Burnley avverkade fyra matcher i februari utan att Oldroyd har varit involverad.
Bristol City har spelat två matcher sedan den senaste damkollen. I FA-cupen var de chanslösa mot Arsenal. Simpson blev då inbytt inför andra halvlek och hjälpte till att hålla siffrorna nere, då Arsenal bara gjorde ett av sina fem mål efter paus.
Simpson fick sedan nöja sig med ett kort inhopp i 0-0-matchen mot Southampton i ligan. Ett tungt poängtapp för laget, vars chans till uppflyttning nu får betraktas som liten.
Watson har startat två matcher och gjort ett inhopp sedan den senaste damkollen. Detta till trots kommer hon bara upp i 108 spelade minuter. När Tottenham besegrades i FA-cupen fick hon en dryg timme och när det i cupen blev torsk mot Chelsea fick hon nöja sig med en halvlek. I båda matcherna startade hon som högerytter.
I ligan var hon oanvänd avbytare mot Leicester och mot Chelsea (igen) blev det ett inhopp på tilläggstid.
