Muss logo
Publicerad nio månader sedan|Herrlaget

Garnacho nära Chelsea / Mainoo vill lånas ut

I fredagens korta svep kan vi konstatera att Alejandro Garnacho i princip är klar för Chelsea och vi har även uppgifter om att Kobbie Mainoo vill gå på lån för att få mer speltid. Det kommer sannolikt röra sig en hel del i och omkring United under transferfönstrets sista dagar. Mycket händer i dessa dagar. ...

Peter Andersson Lilja
Peter Andersson Lilja
Publicerad: 2025-08-29 11:16
Garnacho nära Chelsea / Mainoo vill lånas ut
HONG KONG, CHINA – MAY 30: Alejandro Garnacho of Manchester United reacts during the match between Manchester United and Hong Kong at Hong Kong Stadium on May 30, 2025 in Hong Kong, China. (Photo by Ash Donelon/Manchester United via Getty Images)

I fredagens korta svep kan vi konstatera att Alejandro Garnacho i princip är klar för Chelsea och vi har även uppgifter om att Kobbie Mainoo vill gå på lån för att få mer speltid. Det kommer sannolikt röra sig en hel del i och omkring United under transferfönstrets sista dagar.

Mycket händer i dessa dagar. Senare i eftermiddag pratar Ruben Amorim inför morgondagens ”vinna-eller-försvinna”-tillställning. För en sådan är det väl?

Nytt på muss.se: Spelarbetyg efter Grimsby, Biljetter inför damernas CL-match i morgon, Krönika om Amorim, Dagen efter Grimsby, Julia Zigiotti Olme, Manchester Uniteds svenska historia

Garnacho nära Chelsea

Följetongen kring Alejandro Garnacho tycks gå mot sitt slut. Argentinaren har velat bort nu under en längre period och ser alltså ut att skriva på för Chelsea innan fönstret stänger. Affären ska enligt trovärdiga David Ornstein vara klar till ett värde av 40 miljoner pund samt en vidareförsäljningsklausul på 10%.

Uppgifterna säger också att kontraktet ska vara på hela 7 år, en medicinsk undersökning lär vara på tapeten redan idag. Garnacho har gjort 144 matcher för klubben och totalt 26 mål.

Mainoo vill lånas ut

Manchester Uniteds unga stjärnskott och som också setts som framtiden, Kobbie Mainoo, har inte fått mycket speltid under Ruben Amorim. Nu gör uppgifter gällande att han önskar att lämna klubben på lån. Han ska enligt dessa uppgifter inte ha uttryckt en önskan att lämna helt men gå på lån för att få speltid i en klubb utomlands.

Samma uppgifter säger dock att klubben inte vill gå med på en temporär lösning utan att de hellre ser Mainoo stanna och slåss för sin plats. Det hela ska också handla om att han vill vara högaktuell för Englands landslag inför VM 2026. På tidigare presskonferenser har Amorim gjort klart att Mainoo slåss med Bruno Fernandes om platsen vilket såklart gör chanserna för mer speltid små. Det återstår att se kommande dagar om vår unge landslagsman blir kvar i Manchester.